| Pintilie_Stefan_2000 a întrebat:

Ce profil trebuie să urmez, ca sa dau la facultatea de mecanica?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Student fiind la mecanica ai neaparata nevoie de cunostintele de matematica,fizica si chimie dobandite pe parcursul studiilor liceale. Din acest motiv, te poate ajuta un profil tehnic(mecanica, electronica si automatizari, electrica/energetica, constructii instalatii si lucrari publice, electromecanica, transporturi etc.)din cadrul unui liceu din filiera tehnologica sau un profil real ( matematica-informatica)din cadrul unui liceu din filiera teoretica.

| F3d0x a răspuns:

Un profil la care se da bacul la matematica(in afara de pedagogic)

| Kayn221 a răspuns:

Poti face orice profil, admiterea la facultate nu depinde de profilul pe care l-ai urmat. nota de la BAC te ajuta in orice situatie de alegere a facultatii. Ce e drept daca de exemplu vrei sa te faci medic, bio-chimia te pregateste. dar in general liceul e o mare prostie care iti umple capul cu idiotenii fara folos.