| AcoloUndeViselePleaca a întrebat:

Ce sacrificii merita viata? Ar merita sa ne se sinucidem pentru a ne pastra dreptul la viata?

Daca cineva te-ar pune sa te omori daca vrei sa mai traiesti!
Ce ai face?:]

17 răspunsuri:
| redtulip a răspuns:

Viata merita sacrificiul de a o trai pana la capat.
Nu inteleg...cum sa te puna cineva sa te omori daca vrei sa mai traiesti? Nimeni nu are dreptul pe lumea asta sa te puna sa te omori, nimeni absolut nu iti poate cere asa ceva este contrar legilor firii. Asa cum noi nu am ales cand si undem sa ne nastem asa nu putem alege cand si unde sa murim. Ia viata asa cum e...cu bune si rele, cu sacrificii in asta consta frumusetea vietii ducand mai departe amintiri ce lei vei impartasi peste ani si ani cu cei dragi tie. Vei avea un suras cand vei rememora greutatile peste care ai trecut si care te-au modelat mai puternica. Asta e viata si merita traita din plin pana la capat!

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru redtulip):

Nimeni nu are dreptul, dar pretind ca il au... viata noastra atarna de un fir de iubire, iubire ce ne-a fost daruita noua, sa avem grija de ea, sa o sadim si sa impartim! Foarte frumos sa traiesti, cu siguranta viata asta e doar o etapa, sper sa ne vedem cu totii la pasul urmator!

| Oana92 a răspuns:

E ilogic sa te sinucizi pentru a trai! nu are sens...
Sau te referi la viata de dupa?

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru Oana92):

Are sens! Trebuie doar sa-l accepti! Uita-te la mesajul de mai sus! big grin

| thegatekeeper a răspuns:

Daca a ma sinucide ar inseamna a ma naste din nou sau a-mi continua viata, atunci nu as face-o. Nici macar 5% nu m-am bucurat cu adevarat de ceea ce inseamna a trai, fiindca asa e firea mea, deci ar fi absurd sa imi doresc sa ma mai nasc o data, indiferent de ce ar presupune noua mea viata. In cazul asta, prefer sa imi duc existenta pe care deja o am, indiferent cat ar inseamna asta ca perioada de timp.

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru thegatekeeper):

Hei hei...viata e cel mai frumos lucru care l-am putea avea... te rog, gandeste-te bine

| Rakanishuu a răspuns:

Nu ar merita sa te sinucizi indiferent de moment! Daca ti-ar veni un asemenea gand la un moment dat o sa iti zici " Ce prostie era sa fac atunci" si daca faci asta acum n-o sa mai ai cum sa te bucuri oh go on Treci prin viata cu bune si rele, nu esti primul si nici ultimul cu probleme, si totusi unii nu isi propun asemenea ganduriwinking

| Ceriik a răspuns:

Normal ca nu. Nu merita sa ne sinucidem pentru nimic in lume.OMG!

| CorneliaC a răspuns:

Asta-i cred ca o tampenie, nu te supara

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru CorneliaC):

E ok, filozofia nu trebuie sa fie inteleasa de toti big grin

| LovellyAngel a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Cam asta a facut Decebal. S-a sinucis pentru a nu fi omorat de romani... Chiar nu stiu ce sa iti raspund la intrebare.

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru LovellyAngel):

Pentru a-si salva viata, s-a sinucis! Romantic! big grin

| d3men7zel a răspuns:

Nu avem dreptul sa ne luam viata singuri, numai Dumnezeu decide cand murim

| 7QA3 a răspuns:

Diferenta dintre a-mi lua viata si a-mi fi luata viata consta numai in demnitatea cu care mori. Una e sa alegi sa te sinucizi, alta sa accepti sa fii ucis..sau nu? Chiar nu. Chiar daca accepti uciderea din partea altcuiva, e tot sinucidere fizica, morala. In situatia data, as lupta pentru viata. Nu exista cale de mijloc. Mai bine as muri incercand sa ma apar decat acceptandu-mi invingerea.

| NoisyDream a răspuns:

Viata merita sacrificiul suprem merita orice pentru ca e cel mai de pret lucru al unei fiinte dar totusi nu prea gasesc logica intrebarii tale e tare ciudata laughing cum mai poti sa iti pastrezi viata dupa ce te-ai sinucis? Nu are nici un sens big grin

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru NoisyDream):

Gandeste-te ca viata iti e luata de o masina care te loveste! Asta in primul caz, iar acum gandeste-te ca eu te oblig sa-ti iei viata ca sa ti-o salvezi de a ti-o lua eu! E ca si cum ar ramane a ta....nu eu o iau, ci o pastrezi, e ca si cum ai fugii, e un refugiu, e sentimentul absolut al detinerii puterii si a dorintei de continuitate!

| Oana92 a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Asta nu e un sacrificiu pentru viata, ci pentru orgoliu! Nu ma injosesc sa te las pe tine sa ma ucizi, ci o fac eu! Asta se numeste orgoliu si din punctul meu de vedere si prostie. Eu cred ca doar oamenii lasi se sinucid.