| trueHeisenberg a întrebat:

Ce se întâmplă dacă rămâi cu situația neîncheiată la un obiect și nu ți-ai încheiat-o în primele 4 săptămâni de la începerea semestrului 2?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest an situatia neincheiata pe primul semestru se poate incheia in primele 8 saptamani ale sem.II, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 118.(1)Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele patru săptămâni de la revenirea la şcoală.
(1^1) În anul şcolar 2020-2021, prin derogare de la prevederile alin. (1), elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele opt săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării.
(3)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor amânaţi pe semestrul al II-lea, a celor declaraţi amânaţi pe semestrul I care nu şi-au încheiat situaţia şcolară conform prevederilor alin. (1) şi (2) sau a celor amânaţi anual se face înaintea sesiunii de corigenţe, într-o perioadă stabilită de consiliul de administraţie. Elevii amânaţi care nu promovează la una sau două discipline/module de studiu în sesiunea de examene de încheiere a situaţiei şcolare a elevilor amânaţi se pot prezenta la sesiunea de examene de corigenţe. Elevii declaraţi amânaţi anual din clasa pregătitoare, respectiv din clasa I, care nu se prezintă în sesiunile de examinare sunt reînscrişi în clasa pentru care nu s-a încheiat situaţia şcolară."