| daudsudsudaudu a întrebat:

Ce se întâmplă dacă rămân cu media neîncheiată la mai mult de 3 materii? Clasa a9 a

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ramai pe sem.I vei fi amanat la respectivele materii si va trebui sa obtii note in primele saptamani din sem.II, pentru a se putea incheia mediile pe sem.I.

| xXVranceaXx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Din câte știu, nu s-a specificat pe anul școlar 2021-2022 acest lucru, chestia aceea rămăsese pentru anul trecut școlar

| Ioandelasal a răspuns (pentru xXVranceaXx):

Prevederea este din 2020, cu 4 saptamani, anul scolar trecut au fost 8 saptamani, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 118.(1)Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele patru săptămâni de la revenirea la şcoală.
(1^1) În anul şcolar 2020-2021, prin derogare de la prevederile alin. (1), elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele opt săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării."

| Yuoia a răspuns:

Repeti anul.