| ancaemilia a întrebat:

Ce sunt cuvintele derivate si cele compuse? As vrea si niste exemple, va rog.

Răspuns Câştigător
| MoruAndrei a răspuns:

Ex: 1. Derivarea cu prefixe
Prefixele sunt sunetele sau grupul de sunete adăugate înaintea rădăcinii pentru a forma un cuvânt nou: străbun, necinstite, incapabil, împăduri, înnodă, dezaprobă, reaşeza.

Procedeele de compunere sunt prin:
A) Alăturare(parataxă);
Ex: prim-ministru, gri-cenuşiu etc.
B) Contopire(unire);
Ex: bunăvoinţă, binevoitor, binefacere, untdelemn etc.
C) Abreviere(prescurtare);
Ex: B.C.R, B.R.D etc.

| ancaemilia explică (pentru MoruAndrei):

Mersi mult pentru raspuns

9 răspunsuri:
| JeffHardy2011 a răspuns:

Cuvintele derivate sunt cele care se compun cu prefixe si sufixe, exemplu:
Cuvantul de baza padure :
Cuvinte derivate :paduros, padurice, etc. (nu va ganditi la prostii)
Cuvintele compuse sunt cele care sunt alcatuite din 2 sau mai multe cuvinte, exemplu:
Orisicine, binefacator etc.
Sper c-ai inteles.
Pa-pa.

Alte răspunsuri