| megabitus a întrebat:

Ce sunt fractii ireductibile? Am niste exercitii la matematica si nu stiu um sa le fac.Dau funda de la cine inteleg si daca poate da si un fel de rezolvare la 3n/3n+1.

Răspuns Câştigător
| goshty a răspuns:

Asa cum au zis si ceilalti pana acum o fractie ireductibila nu se mai poate simplifica, insa in exercitiul pe care il ai tu acolo se poate face o simplificare, insa nu cum a simplificat @Simonika2000 ca nu este permis.Rezolvare:
3n/3n+1 = 3n+1-1/3n+1 = 3n+1/3n+1 - 1/3n+1 = 1- 1/3n+1.
Am facut un artificiu de calcul pentru ca am adunat cu 1 si apoi am scazut ca sa nu modific rezultatul.

6 răspunsuri:
| Roxett a răspuns:

Fractia ireductibila este aceea care nu se mai simplifica prin nimic
Ex de fractie ireductibila: 2/3
sau 7/8, 6/5
Ex de fractie reductibila: 8/4(care se poate simplifica prin 4), 6/3(care se simplifica prin 3)

alta explicatie?
de ex ai fractia 16/36 si incepi sa o siplifici
16/36 simplificata cu 4=4/9
4/9 este o fractie ireductibila pentru ca nu se mai simplifica cu nimicwinking

| AleandraIleana98 a răspuns:

Fractiile ireductibile sunt acele fracti care nu se mai pot simplifica(adica sa imiparti si numitorl si numaratorul la acelasi numar).De exemplu 2 pe 3 nu se poate simpllifica.Pe 2 pe 4 il simplifici(imparti 0cu 2 si iti ramane 1 pe 2(0, 5)

Răspuns utilizator avertizat
| Adryanna2000 a răspuns:

Fractie ireductibila=fractie care nu se mai poate simplifica.
3n/3n+1=1(3n se simplifica cu 3n)

| Roxett a răspuns (pentru Adryanna2000):

Ce? simona da chiar nu are nici un inteles ce ai scris laughing))Gandeste-te
daca n=2 o sa ai 6/7...care dupa tine e egal cu 1?
cat despre exercitiul tau.3n/3n+1 este o fractie ireductibila deoarece 3n si 3n+1 sunt 2 numere consecutive=> ca nu exista un divizor comun. funda?

| EmmaLoLy a răspuns:

Fractiile intreductibile sunt fractiile care nu se mai pot simplifica...