| alex495 a întrebat:

Ce trebuie sa contina un comentariu liric? Comentariu de titlu etc. E o poezie mai lunga (noaptea de decembrie de A. Macedonski) si nu stiu cum saa fac comentariul. Sa imi spuneti ce ar trebui sa contina

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Date despre autor, vreo 3-4 exemple de alte opere ale autorului, anul in care a fost publicata opera (cea despre care faci comentariul).
2. Opera literara,, Noaptea de decembrie" de A. Macedonski apartine genului liric.
O prima trasatura ce sustine apartenenta operei literare la acest gen literar este reprezentata de...(spui o trasatura a genului liric, pe care neaparat o exemplifici). Astfel,...
O a doua trasatura ce incadreaza poezia in genul liric este sugerata de (o alta trasatura). In acest sens,...(o exemplifici).
Poti adauga vreo 3-4 trasaturi, depinde de lungimea maxima a comentariului.
3. Opera literara,,..." de... este un pastel/romanta etc.
O prima trasatura ce sustine incadrarea poeziei in aceasta specie literara este evidentiata de... (la fel ca mai sus, exemplifici).
O alta trasatura...
4. Titlul este o sinteza tematica si ideatica a intregului text liric.
Acesta este o contructie nominala/verbala/ nominal-verbala, ce uneste...(2 subst, un vb si un subt etc.). + semnificatia titlului.
5. Lirismul este obiectiv/subiectiv.
a. obiectiv: acest tip de lirism este denumit de criticul lit. Tudor Vianu,, Lirism de masti", intrucat eul liric se ascunde in spatele fiecarui personaj.
b.subiectiv, deoarece se remarca atitudinea poetica directa, concretizata in forme verbale si pronominale de pers. I si a II-a, precum,,.'' (dai exemple).In plus, se remarca si caracterul confesiv (eul liric isi marturiseste sentimentul de...).
6. Structura poeziei (strofe, masura, ritm, rima)
7. Tema
8.Viziunea despre lume
9. Opinia (o opinie a unui critic literar + opinia ta).
Sper ca te-am ajutat!happy

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Definitie,titlu,tema,rima,ritm,masura versuri, concluzii.

| Chokorētoバタフライ a răspuns:

1) Date despre autor si opera
2) Genul literar in care se incadreaza opera (liric, epic, dramatic)
3) Specia in care se incadreaza (balada/pastel/ etc)
4) Tema abordata (iubirea, natura, timpul, satul etc)
5) Semnificatia titlului
6)comentarea textului/ poeziei (pe cate strofe este structurata poezia si comentezi cate ceva despre fiecare strofa in parte cu exemple, citate, figurile de stil prezente in fiecare strofa si semnificatia lor)
7) Amintesti de eul liric prezent in poezie
8) Modurile de expunere folosite (descrierea, naratiunea, dialogul)
9) Elemente de prozodie (versificatie, ritm, rima, masura)
10) Sentimentul dominant transmis de poezie (de admiratie fata de ceva, de dragoste)
11) Opinia ta (spui ce ti-a placut in mod special in poezie)