| yoonny a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa ma mut de la mate-info la filologie?

fundabig grin

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O cerere motivată pentru transfer la directorul liceului!
Pa, pa.

| MitroKta a răspuns:

Cerere la director, sau il superi pe profu de fizica sau de mate si te face el sa te transferi laughing

| EvaneSScence a răspuns:

Cerere aprobata de director in primul rand, de la liceul de unde pleci si la ala unde vrei sa ajungi.
Apoi obligatoriu o sa dai examen de diferenta.
Sigur dai la latina, pentru ca la asta se da teza la filo.
Intreaba la secretariat daca mai e vreo proba( depinde ce clasa esti).

| carhartt a răspuns:

Trebuie doar să găseşti un loc liber la acel profil sau să găseşti o persoană care la rândul ei îşi doreşte să ajunga la mate-info şi în aşa fel să faceţi un schimb.
Dupa ce toate astea s-au stabilit, trebuie decât să depui o mică cerere scrisă, pe care directorul cu siguranţă ţi-o va aproba dacă ai media necesară şi bineînţeles dupa cum am zis mai sus dacă este un loc liber sau dacă găseşti să faci schimb cu cineva.
Îţi urez succes, şi sper să te transferi!

| EvaneSScence a răspuns (pentru carhartt):

Nu te schimbi in locul cuiva! E alt profil, nu merge asa.

| carhartt a răspuns (pentru EvaneSScence):

Nu ştii ce vorbeşti.
Dacă la un anumit profil este o persoană care vrea să vina la profilul tău şi tu la profilul ei se rezolvă foarte uşor, şi toată această acţiune se numeşte schimb!

| EvaneSScence a răspuns (pentru carhartt):

Nu, tu nu stii ce vorbesti! Nu ai cum sa te muti la alt profil daca nu dai examene de diferenta, indiferent cati ar vrea sa vina in loc. Am colegi care au trecut prin asta.
Nu poti sa te schimbi doar ca ai gasit pe cineva. Esti pe din afara.

| carhartt a răspuns (pentru EvaneSScence):

Greşesti. Eu m-am transferat de la matematică-informatică la filologie doar făcând un simplu schimb cu un băiat care îşi dorea să vină la mate-info.
Am depus o mică cerere scrisă la director, la fel a făcut şi el şi s-a rezolvat totul.
Nu mai vorbi dacă nu şti.

| Irena97 a răspuns (pentru carhartt):

Atunci e traiasca spaga! ca asa ceva altfel nu se poate. Si la mine s-au transferat cu diferente. Stii tu ce stii tongue

| Alsodrfegnha a răspuns:

Probabil ca iti doresti mult asta, dar eu nu te sfatuiesc... La mate-info e altceva... e ceva mai mult decat la filologie, si iti spune asta cineva care e la profil de filologie.

| dyanady3nutza a răspuns:

Pai in primul rand trebuie ca unul din parintii tai sa faca o cerere si sa o depuna la secretariat. Tu trebuie sa ai media cu care ai terminat semestrul anterior mai mare decat ultima medie de la filologie. Un sfat: indicat ar fi ca unul dintre parinti sa depuna cererea pentru ca pe tine e posibil sa nici nu te bage in seama. Asta ar fi varianta legala ca sa zic asa. Dar te-ai putea duce la un medic si sa iti elibereze o adeverinta din care sa reiasa de exemplu ca esti depresiv. Pe cererea scris de parinti poti trece ca ai aceste asa-zise depresii pentru ca nu te poti concentra la materiile de baza pentru profil real. Mult succes! Sper ca te-am ajutat.