Apache
Întrebare recomandată | Apache a întrebat:

Chiar poti gasi o facultate. buna, care iti ofera niste optiuni pe viitor daca ai terminat un liceul la filologie si esti pur si simplu apa de ploaie la economie sau matematica?

Vad ca in afara de drept nu prea ai optiuni.
Si restul nu stiu cate oportunitati de angajare iti ofera...

Intrebare pentru cei care au terminat un liceu la uman.
Ce facultate v-ati ales mai apoi? V-a folosit respectiva facultate la viitorul loc de munca...sau a fost o pierdere de vreme si v-a folosit numai in dezvoltarea personala?

Ah..si altceva. V-ati inscris imediat cum ati luat bac-ul...sau ati luat o pauza?
Thx

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te poate ajuta www.alegefacultatea.ro
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Invata bine 2 limbi straine si o sa ai oportunitati mai multe decat iti ofera o oarecare facultate.

| Vektor a răspuns (pentru Zenithf):

Invata limbi straine ca germana, portugheza, chineza, japoneza, indiana pentru ca engleza si franceza sunt deja cam depasite sau de ce nu orice alta limba care nu e foarte cunoscuta.

eventual cauta prin alte tari sa faci studii superioare, sunt tari in care studiile sunt gratis, iar tu platesti doar caminul (3-400euro) dar ai timp sa muncesti pe langa facultate.

| Zenithf a răspuns (pentru Vektor):

Da, se poate face asta in UK sau in alte tari vestice, in plus poti primi credit inclusiv pentru plata caminului si altor cheluieli zilnice (cantina, utilitati).
Dar engleza nu este cam depasita, dimpotriva, este foarte necesara.
Cand vrei sa speri sa-ti gasesti de lucru in Europa, este bine sa stii engleza, germana si italiana sau spaniola. Pentru Canada, Franta, fostele colonii franceze din Africa de Nord si orientul extrem este bine sa stii franceza.

| Vektor a răspuns (pentru Zenithf):

Trebuie sa ai ceva probleme cu bibilica, daca ai 18-19ani si nu stii engleza macar la nivel basic de conversatie.

| GreenSky a răspuns:

Facultatea de Litere in speranta ca vei obtine o bursa Erasmus si vei avea ocazia sa studiezi in alta tara!

| Alcyon a răspuns:

Daca ai terminat umanul, nu prea ai sanse decat la call centere ( unul dintre cele mai oribile joburi). Trebuie sa raspunzi toata ziua la telefon si sa inghiti injuraturi. Si pe deasupra au si pretentii, sa stii limba la perfectie (oricare, in afara de engleza). Traducatorii sunt foarte prost platiti (daca esti pe engleza si franceza). Doar daca stii o limba orientala... sa zicem ca ai o sansa in domeniul asta. Altfel, o s-a cam stai la coada pe la usile firmelor de traduceri. Eu in locul tau m-as orienta catre SEO, online marketing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la Uman, dar mai am doi ani pana termin. Momentan inclin spre actorie, dar nu e batut in cuie.
Ca sa iti raspund la toate intrebarile o sa iti ofer exemplul surorii mele. A terminat liceul tot la Uman si s-a dus la Facultatea de stiinte politice cu predare in franceza. Mai are un an de facultate si momentan e angajata la un call center, unde trebuie sa raspunda la telefoane in franceza. Nu are legatura cu stiintele politice pe care le urmeaza la facultate, dar avand in vedere ca i se preda numai in franceza a ajutat-o pentru a se angaja aici.
Cat despre ultima intrebare, s-a inscris imediat. De obicei asa fac toti, pauza o iau doar cei ce n-au luat baculhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, eu nu vad niciun viitor optimist in aceasta tara pentru absolventii de Uman. Adica pentru absolventii de rand. Aia foarte buni prind ei ceva cu undita. Mai ales peste hotare. Pe la noi nu prea se cauta. Astia de la Uman si ca profesori cu greu ar mai ocupa un loc de titular.
Statisticile sunt reale. Se tot aud, se tot citesc.
Mie mi-au placut mereu engleza, germana, geografia, psihologia...dar noroc ca mi-au placut si matematica, fizica, informatica. laughing

| seethestarsinthedark a răspuns (pentru anonim_4396):

Frustrat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru seethestarsinthedark):

Lasa ca iti trece. Eu macar sunt realist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt pe profil uman, dar mai am doi ani. Am gasit pe net un articol destul de interesant http://capitalismpepaine.com/2014/06/28/topul-facultatilor-inutile/. Eu m-as indrepta catre facultatea de kinetoterapie/chimioterapie (e destul de cautata meseria asta si e foarte bine platita in afara) sau spre psihologie.

| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Da-mi voie sa iti spun ca nu este bine sa iei pauza pentru ca o sa iti pierzi ritmul de invatare si nu o sa mai ai rabdarea necesara sa il recapeti.In alta ordine de idei, nu trebuie sa fii descurajata de faptul ca ai terminat un profil umanist, cunosc multe persoane care o duc destul de bine.Important e sa fii bun in ceea ce faci indiferent daca esti la o facultate buna sau proasta.Iti recomand Facultatea de limbi straine din cadrul Universitatii din Bucuresti (limbile grele precum japoneza, rusa sunt foarte cautate) sau ai putea sa faci Facultatea de Litere sau Psihologie.Tu decizi in functie de preferintele tale. Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| CodrutEnergy a răspuns:

Am destui colegi de liceu absolventi la snspa, de la comunicare cu job-uri.
Ti-as sugera te orientezi pe digital media.happyChiar se cauta redactori pentru publicatii online.

| flash30 a răspuns:

Salut, şi eu sunt la uman, la ştiinţe sociale mai exact.
Sunt conştient ca nu am ce căuta pe viitor la facultăţi la care e nevoie să ştiu matematică, dar există şi alte opţiuni. Eu mă orientez către limbi străine sau managementul afacerilor (acolo îţi trebuie economie, dar pentru mine e ok ţinând cont ca mă meditez la matematică).
Sfatul meu este să faci ce îţi place şi vei face faţă, indiferent ca ai fost la uman sau nu. Multă baftă!

| Hugo1895 a răspuns:

Dupa ce ai terminat liceul, pe profilul uman, iti spun sincer ca ai la fel de multe oportunitati ca cei de pe mate-info, stiinte etc. gandeste-te pur si simplu lasand la oparte dreptul, poti inclina bariera spre jurnalism, teatru, limbi straine, facultatea de litere, facultatea de istorie (universitatea din Bucuresti), doar trebuie sa te uiti atent la ce iti ofera fiecare facultate si apoi sa te gandesti la ceea ce iti place sa urmezi

| Thefire a răspuns:

Ai putea sa te inscrii si la litere de unde poti avea o meserie de profesor, educator, moderator tv, reporter, ziarist etc.

| DidierDrogba1995 a răspuns:

Facultatea de Litere la jurnalism, dupa cum observ, i spatiul media s-a dezvoltat enorm in ultimii ani in Romania deci mai multe posibilitati de angajare, in presa scrisa sau in televiziune, si eu ma inscriu tot aici. sper ca te-am ajutat.

| seethestarsinthedark a răspuns:

Desigur ca ai si alte optiuni. Mai exista, de exemplu, Facultatea de Psihologie (ce-i drept, in Romania nu e vazuta ca fiind o facultate de succes insa in tarile straine, a merge la psiholog este echivalent cu a merge la orice alt medic. Vreau sa spun ca nu e vazut ca fiind un lucru iesit din comun). Apoi, mai ai Facultatea de Filosofie si Stiinte Social-Politice, cu diferite domenii: Filosofie/asistenta sociala/sociologie/stiinte politice/stiinte ale comuicarii/ relatii internationale si studii europene. Ce poti face dupa ce termini aceasta facultate? Te poti angaja in institutii cu caracter politic, mass-media, institute de cercetare sociologica, de cultura sau organizatii non-guvernamentale. Alta varianta, Facultatea de Geografie -> analist in probleme de mediu, meteorolog, cercetator in geologie, specialist in evaluarea si monitorizarea solurilor, in evaluarea pietrelor pretioase, cercetator in diferite institutii. Facultatea de Istorie -> domenii ca: arheologia si arhivistica. Facultatea de Litere ->cercetator in acest domeniu, cadru didactic, traducator, specialist in domeniile stiintelor comunicarii. Sper ca ti-am fost de ajutor. Mult succes!

| medeea06 a răspuns:

Da cea mai buna varianta si pe viitor este o facultate cu profil tehnic.Asta se cere in tara in momentul de fata si in strainatate.Nu te lasa descurajata de liceul pe care l-ai terminat sunt persoane care termina si teologia si ajung ingineri buni. Uite aici un site unde te poti convinge singura http://capitalismpepaine.com/2014/06/28/topul-facultatilor-inutile/