| anonim_4396 a întrebat:

Cine a gresit mai mult?

O eleva la scoala a inceput sa chicoteasca in spatele clasei iar profesoara a rugat-o de mai multe ori sa inceteze lucru care nu s-a intamplat.La un moment dat a inceput sa rada chiar deplasat infuriind profesoara care s-a ridicat de la catedra, a luat-o de maneca si a dat-o afara. cealalta colega iritata de gestul profesoarei a inceput sa o ia la rost spunandu-i ca "mai are putin si le bate" la care profesoara le-a spus ca exista posibiliatea sa le ia de ciuf daca o mai sfideaza. Eleva a inceput sa o ia peste picior pe profesoara si sa rada in banca uitandu-se la colegii ceilalti si facandu-le cu ochiul.La a doua ora, profesoara le-a chemat in cabinetul de geografie iar elevele au continuat sa o sfideze intreband-o de ce fac ele ora acolo? Profesoara a scos-o la tabla pe una din cele doua iar aceasta a inceput sa ridice tonul la profesoara si sa o intrebe ce i-a facut de o scoate la tabla.Pentru ca a devenit isterica, profesoara a izbit cu pumnul in masa si a dat-o din nou afara. Cealalta eleva iarasi a sarit in apararea amicei sale si a inceput sa chicoteasca ca sa o enerveze pe profesoara.Aceasta a scos-o si pe ea la tabla dar eleva a refuzat sa raspunda spunand ca nu stie sa faca ce a rugat-o si ca doreste sa plece din cabinet, sa-i puna absent ca nu o intereseaza.Profesoara i-a spus ca-i pune un 2 si a lasat-o sa plece.In timp ce isi lau caietul de pe masa,eleva a insultat-o brusc pe profesoara spunandu-i:"Ce ai cucoana cu mine? Ti s-a pus pata ca sunt mai frumoasa decat tine?"Profesoara i-a spus ca nu e atat de frumoasa incat sa o dea pe spate iar eleva s-a infuriat si mai tare si i-a spus ca "ba da, fata de dumneata eu sunt mai frumoasa". Profesoara i-a spus ca e "mahalagioaica" la care eleva iar a luat-o la rost pe profesoara spunandu-i in batjocura ca o jigneste grav si ca o va spune directoarei.
Dupa ora, profesoara a povestit dirigintei clasei intamplarea dar diriginta clasei a protejat cele doua eleve si le-a spus doar sa se potoleasca fara sa mai ia alte masuri dandu-i de inteles profesoarei ca ea a fost lipsita de tact jignindu-le si folosind un limbaj inadecvat fata de ele si trecand cu vederea derapajul celor doua.
Voi ce parere aveti despre intamplare? S-a petrecut la mine la scoala.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Cum te poți impune unor elevi care nici la un "te rog" nu răspund cum trebuie? De fapt, profesorii nu sunt nevoiți s-o facă pe dictatorii, ei sunt plătiți să predea și atât.
Ar fi trebuit să-i trântească un doi pentru fiecare temă neînvățată și s-o dea afară din clasă, iar la următoarea oră să nu o primească dacă nu vine cu mami/tati și directorul de mână.

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

De vina este profesoara ca nu a fost capabila sa se impuna in fata clasei. Niciodata unui profesor adevarat nu i se poate intampla asa ceva!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Intr-adevar profesoara nu a procedat corespunzator prevederilor stiute de cadre in asemenea situatii. daca voia sa aplice corect procedura, nu trebuia sa le provoace pe eleve ci sa cheme un cadru superior, care putea sa impuna prezentarea lor psihologului sau comisiei profesorale.

| anonim_4396 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Cu ce le-a provocat profesoara?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fetele au greșit. Dacă ți-e a rânji și nu te poți abține, ieși după ușă și rânjește., la oră stai cuminte și faci ce ți se cere.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti de acord ca profesoara nu a stiut sa se impuna? Ce ar fi trebuit sa faca precum un adevarat profesor?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu. Cum te poți impune unor elevi care nici la un "te rog" nu răspund cum trebuie? De fapt, profesorii nu sunt nevoiți s-o facă pe dictatorii, ei sunt plătiți să predea și atât.
Ar fi trebuit să-i trântească un doi pentru fiecare temă neînvățată și s-o dea afară din clasă, iar la următoarea oră să nu o primească dacă nu vine cu mami/tati și directorul de mână.

| Alinushu95 a răspuns:

Este vina profesoarei deoarece aceasta este foarte cuminte si copii isi bat joc de ea.Trebuie sa fie foarte dura cu aceste eleve

| anonim_4396 explică (pentru Alinushu95):

"Copiii",cu 3 de "I"
. Profesoara este educata si la locul ei.Asa cum trebuie sa fie un om cu carte. Faptul ca nu o inteleg niste vagaboante, nu inseamna ca are ea vreo vina.Dar e adevarat, trebuie sa fie mai dura ca sa le inchida tignalul cel prost. Oricum, individele o cauta de proaste ce-s. Daca ar fi macar un sfert destepte, ar sta naibii in banca lor.NU se vine la scoala ca sa se dea "lupte de centuriste de cartier' intre profesoare si eleve.La scoala se vine sa se invete si pentru asta trebuie blandete, intelegere si liniste la ora.