| Greenthrone75 a întrebat:

Cine imi expica si mie numitorul comun? Ca in clasa av-a!

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Daca vrei sa afli numitorul comun a mai multor numere, desfaci in factori primi fiecare numar, iar apoi iei o singura data fiecare factor la puterea cea mai mare si ii inmultesti.
Ex: avem numerele 2; 5 si 6. Le descompunem in factori primi:
2=2x1
5=5x1
6=2x3 Alegem o singura data factorii si avem 1x2x5x3=30

| rususimona a răspuns (pentru anad):

Si la 4 cu cat amplifici findca 30 nu se imparte la 4?

| anad a răspuns (pentru rususimona):

Initial am scris doi si apoi 4 si n-am mai corectat cu 2 la puterea a doua. Scuze!

| 0Alexander0 a răspuns:

Este cel mai mic multiplu comun al 2 sau mai multor numere (poate sa fie si produsul celor doua). Pentru a afla c.m.m.m.c trebiue sa descompui numerele in factori primi si alegi factorii comuni si necomuni la puterea cea mai mare. Sper ca te-am ajutat happy

| TheKataGirl a răspuns:

Numitorul comun este cel mai mic multiplu comun al celor doi numitoriu din fractiile date

| kittytpu25 a răspuns:

Sa zice ca avem fracțiile 5\3 + 7\2. Pentru a afla numitorul comun se amplifica prima fracție cu 2 si a doua cu 3, iar numitorul comun va fi 6. Si numărătorii vor fi ridicați la putere. Rezultatul final va fi 31\6

| Johnny2 a răspuns:

Pentru a calcula 2/3+4/3 e nevoie ca la numitor sa fie acelasi numar, altfel nu poti calcula decat sa aduci la acelasi numitor. P.s. '/' → înseamna supra