| Sebytza21 a întrebat:

Cine imi explica si mie viitorul, ca nu prea am inteles diferenta dintre el si prezentul continuu?

Răspuns Câştigător
| eduard2013 a răspuns:

Presupun ca vorbesti de limba engleza. Daca da, atunci trebuie sa stii ca viitorul reprezinta o actiune ce se va desfasura dupa momentul vorbirii ( se formeaza folosind "will" si verbul la infinitiv ), iar prezentul continuu reprezinta o actiune desfasurata in momentul vorbirii ( se formeaza folosind verbul "to be" conjugat la prezent si verbul la infinitiv+ing ).