| JeffHardy2011 a întrebat:

Sall!
Maine dau test la engleza si doamna profesoara ne-a zis sa recapitulam tot. cuvinte. si prezentul continuu si simplu. Si nu le mai gasesc in caiet prezenturile. Cine imi poate explica si mie prezentul simplu si prezentul continuu. cand se foloseste. ce se adauga. etc.
Cel mai explicit raspuns Funda!

5 răspunsuri:
| Shatteredx a răspuns:

The Present Simple, sau The Present Tense Simple este un timp prezent folosit în limba engleză modernă. Este denumit present, deoarece este folosit de obicei (dar nu totdeauna) pentru a face referire la prezent, și simple, deoarece este format dintr-un singur cuvânt; La persoana a treia singular, present simple este format prin adăugarea unui s sau unui es la forma de infinitiv, ca în propoziția He sees you.

De obicei, present simple este folosit pentru a exprima:

Acțiuni obișnuite, repetabile sau situații ce au loc permanent;

ex: I read a book every day.

Adevăruri general-valabile, legi ale naturii;

ex: Water freezes at 0° Celsius.

Situații sau programe oficiale (pentru exprimarea unor acțiuni viitoare);

ex: The plane leaves at 7 pm.

Se folosește în condiționala de tip I;

ex: If I have money, I will buy a new house.

Comentarii sportive, titluri de ziare, instrucțiuni, comentarii scenografice; mai poate fi și un prezent istoric, acțiunea părând mai reală;

Se folosește în propozițiile de timp (time clauses);

| otylyaotty a răspuns:

Prezentul Simplu:

afirmati: Subiect + verb la forma intai (adica cum il gasesti in dictionar) +terminatia ''e'' sau ''es'' pentru pers. intai singular.
negativ: Subiect + do/does not + verb la forma intai
interogativ: Do/Does + subiect + verb la forma intai

Prezentul Continu:
afirmativ: Subiect + am/are/is + verb cu terminatia ''ing''
negativ: Subiect + am/are/is + not+ vb cu terminatia ''ing''
interogativ: Am/Are/Is +subiect + vb cu terminatia ''ing''

| otylyaotty a răspuns:

Intreaba daca nu ai inteles ceva.

| otylyaotty a răspuns:

Prezentul simplu se foloseste cand exprimi o actiune repetata, obisnuita din prezent sau adevaruri permanente. Iar prezentul continuu se foloseste cand exprimi o actiune in desfasurare in momentul vorbirii.

| 1PtToti a răspuns:

Hello! Prezentul simplu este cel obisnuit, in care folosesti verbul la infinitiv (plus un s la final pentru persoana a 3-a). Se foloseste in general la actiuni din prezent, dar nu neaparat in momentul vorbirii. De exemplu, il poti folosi daca zici "Eu mananc multa paine la pranz". E prezent, dar nu se refera neaparat la ACUM, ci mai degraba la... de obicei. Deci, in engleza: "I eat a lot of bread at lunchtime."

In schimb, prezentul continuu se foloseste la actiuni care au loc efectiv in momentul vorbirii. Nu are corespondent in romana, noi folosim tot prezentul simplu si pentru situatia asta.
Se construieste asa:
SUBIECT __ "to be" la prezentul simplu __ VERBUL+terminatia ING (practic forma de gerunziu).
Adica: I am [verb]+ing, you are [verb]ing, he/she is [verb]ing.

De exemplu, daca esti efectiv la masa, si zici ceea ce faci in acel moment: I am eating a stake. Adica eu mananc (ACUM) friptura.

Alte exemple: It rains a lot around here (ploua mult DE OBICEI prin partile acestea), dar: It's raining here (ploua ACUM aici).

Exista cateva situatii speciale in care nu se poate folosi prezentul continuu (de exemplu, la unele verbe care arata posesia, sau emotii - nu poti sa zici "I'm lovin' it", cum zic cei de la McDonalds, pentru ca e incorect), dar majoritatea verbelor pot fi utilizate la acest timp.

Bafta maine la test!