| MadalinT00 a întrebat:

Ieri la ora de engleza nu am inteles un lucru in recunoasterea timpurilor.Stiu cand se foloseste prezentul simplu si prezentul continuu cu exceptia unui singur lucru.De exemplu:He read a book, adica el citeste o carte.Actiunea are loc acum si inca o mai citeste dupa parerea mea si cu toate aste se foloseste prezentul simplu.Sunt multe propozitii in engleza care se intampla pe moment,adica acum, dar nu stiu cand sa pun prezentul simplu sau prezentul continuu.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai aici formele corecte:
Prezent simplu: He reads a book (el citeste o carte)
Prezentul continuu: He is reading a book (el este citind o carte)

Mai multe explicatii aici:
http://www.limbaenglezaonline.ro/......n-engleza/

| Legion7X a răspuns:

He reads a book
Actiune loc acum dar nu este în continuitate

He is reading a book
Acțiunea este în desfășurare continuă acum
Nu uita că este format din auxiliarul (is)