| Cucos_Dragos_Vlad_1997 a întrebat:

Cine imi poate da materiale si informatii despre mirmidoni?

Răspuns Câştigător
| AsteptareaMoarteNuAre a răspuns:

Mirmidon este numele unei populatii din Tracia.
Erau soldati antrenati, avandu-l drept comandant pe Ahile.
Numele lor se poate traduce ca "oamenii-furnica" sau "cuibul furnicii". Si nu erau mici de statura, ca sa clarificam asta laughing.
Bunicul lui Ahile l-a rugat pe Zeus sa ii repopuleze tara deoarece ciuma a omorat tot poporul. Zeus i-a spus ca va avea la fel de multi oameni cate furnici sunt pe/in/langa stejarul sau sacru. Asa a luat nastere un popor razboinic, legendar.

| Cucos_Dragos_Vlad_1997 explică (pentru AsteptareaMoarteNuAre):

Poti sa-mi spui de unde stii aceste informatii?

1 răspuns: