| dutzubu a întrebat:

Cine imi poate spune de ce la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti se da admitere la disciplina Economie? Personal nu vad o legatura intre economie si drept.

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Ai auzit de drept economic?
http://ro.scribd.com/doc/22012282/Curs-Drept-Economic-Partea-I
Respectiv incalcarea legilor economice, fraude bancare, etc?

| dutzubu explică (pentru zdrangoi):

De asa ceva nu am auzit pana acum deoarece abia acum incep sa ma informez mai bine despre Drept si disciplinele sale.Mi se parea putin ciudat pentru ca la celelalte facultati admiterea se da doar la romana sau in cazul Clujului la logica

| zdrangoi a răspuns (pentru dutzubu):

Ar trebuie ca la admitere sa optezi pentru ce ai vrea sa urmezi :
drept civil, penal, economic, etc.
Asa ai pregati la admitere materia care ti-ar fi de folos in continuare.
Insa asa studiezi dreptul in general, urmand sa te specializezi dupa terminarea facultatii (cred ca totusi e mai corect si mai bine asa).