| elena2012 a întrebat:

Cine imi spune cuvinte apartinand campurilor lexicale:
oierit
nunta
botez
sarbatori calendaristice crestine FUNDA SI VOT RAPID :*

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Oierit = oier, oaie, berbec, miel, stana, pasunat, transhumanta, lapte, cas, cheag, iarba
Nunta = mireasa, mire, petrecere, nasi, dans, muzica, cununie, voal, rochie, buchet, flori, lumanari, ornamente, tort
Botez = prunc, nasi, lumanare, biserica, slujba religioasa, cristelnita (scaldatoare), preot, dascal, miruit
Sarbatori calendaristice crestine = Paste, Craciun, Boboteaza, cozonac, pasca, miel, oua, traditii, preot, aghiazma, Sfinti, colinde, etc.

1 răspuns:
| raluk0207 a răspuns:

Oierit: oaie, turma, stana, cioban, iernat, miel, berbec etc.
nunta: mire, mireasa, nas, nasa, petrecere, cununie etc.
botez: copil, lumanare, nas, nasa, nastere, scutec etc.
sarbatori: craciun, paste, boboteza, aghiazma, datini etc.