| Robi1444 a întrebat:

Cine imi zice si mie cu ce medie s-a intrat la Facultatea de Psihologie din Cluj, si la buget si si la taxa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pai se da test scris la specializarea pe care o doresti si se face media cu nota de la BAC.
La specializarea "psihologie" dai test doar din psihologie,iar la cea pentru "educatoare-invatatoare" dai la limba romana si matematica
(corectarea unui test, compuneri, adunari, scaderi, inmultiri, impartiri.Probleme de clasa a III-a).
E usor, doar ca trebuie sa scrii repede.
Uitel aici un link cu notele de la teste(atat psihologie cat si cealalta specializare+rezultatul cu care s-a intrat la zi, IDD, buget si taxa).
Sper ca ti-am fost de ajutor si te-am lamurit

http://psiedu.ubbcluj.ro/index.php?id=31-rezultate-admitere

| Robi1444 explică (pentru anonim_4396):

Buna, mersi mult, si daca iti cer sa imi zici cam cat e taxa la buget, iti cer mult?

| Robi1444 explică (pentru anonim_4396):

Cat e taxa pe an? M-am exprimat gresit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Robi1444):

Nu, stai linistit! happy
Nu e prea mult.
La psihologie taxa e 2800 de lei si platesti in 4 rate cate 700 de lei.
La psihopedagogie e 2600 de lei si platesti tot in 4 rate cate 650 de lei
La pedagogie e 2200 de lei, platesti in 4 rate cate 550 de lei
La PIPP(pedagogia invatamantului primar si prescolar-educatoare-invatatoare) taxa este 2400 de lei si platesti in 4 rate cate 600 de lei.
Prima taxa o platesti dupa confirmarea locului si apoi restul in lunile decembrie, martie si mai.
Daca doresti poti plati toata taxa si atunci beneficiezi de 10 % reducere.
Poti primi atat bursa de merit (se i-au in considerare primele 2 medii cele mai mari din clasa), cat si bursa de studiu si bursa sociala(daca te incadrezi).
Si poti intra si la buget si uite asa ai proprii tai banuti.
Eu din pacate am ratat bursa de studiu si eram foarte aproape, dar asta e, o sa invat mai mult semestrul asta.
Primii 15 intra la buget(primele 15 note din clasa ).Iar apoi lupti ca sa ramai la buget si invata ca sa iei burse de merit.
Bursele sociale se acorda celor care se incadreaza intr-un venit.
La noi la PIPP a fost parca de 700 si ceva de lei pe membru de familie.
Daca mai ai nelamuriri, sunt aici happy

| Robi1444 explică (pentru anonim_4396):

Mii de multumiri!
Daca mai am ceva intrebari, te pot deranja?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Robi1444):

Cu mare, mare drag!
Iti multumesc si eu pentru fundita happy
Da, sigur!
Nu-ti face griji, nu ma deranjezi happy
Nu ezita sa ma intrebihappy
Oricand te ajut cu tot ceea ce pot si-ti doresc multa bafta!
O seara placuta!

| Robi1444 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc la fel!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Robi1444):

Cu placere, multumesc! happy