| Rubiiiii a întrebat:

Cine mă ajută cu argumente pentru afirmaţia (pro sau contra) că Vitoria Lipan (Baltagul) este un Hamlet feminin? Dau fundiţăă!

1 răspuns:
| mr2010 a răspuns:

Hamlet, personajul lui Shakespeare, a pornit in cautarea tatalui sau care a fost ucis. Vitoria pleaca de asemenea pentru a-si gasi sotul omorat. O alta asemanare poate fi si gasirea cadavrului cand Hamlet pune celebra intrebare: "A fi sau a nu fi?''. Ea se aseamana si prin inteligenta de care da dovada.