| ZeDe a întrebat:

De ce Vitoriei Lipan (Baltagul) i se spune "Hamlet feminin"?

Răspuns Câştigător
| IoanaTempah a răspuns:

Pentru ca Vitoria este o femeie simpla de la tara care stie sa depaseaca tragedia de asi pierde sotul si sa se descurce in situatie limita, de asi vedea sotul mort intr-o rapa din cauza unor oameni invidiosi pe nr mare de oi pe care Nechifor Lipan il detinea.happy

2 răspunsuri:
| MeUFO a răspuns:

Bună! După părerea mea, e o exagerare să i se spună Vitoriei Lipan "Hamlet feminin", numai pentru că l-a căutat şi pedepsit pe ucigaşul soţului ei, aşa cum Hamlet a făcut-o cu ucigaşii tatălui său.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/, unde vei găsi povestirea pe scurt a romanului "Baltagul", precum şi multe altele.