| anonim0617 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine... dati-mi idei despre ce as putea scrie intr-o compunere referitoare la varful Everest...

4 răspunsuri:
| alexralu34 a răspuns:

Caracterizeza-l,cum s-a format,din ce lant face parte,ce inaltime are,din ce tara si continent,asezarile omenesti din zona,cine a reuit sal urce(cei mai importanti),cat de important e(fiind cel mai mare varf din lume), ce vegetatie si fauna exista, ce clima are.

| Lysergide a răspuns:

Asezare,din ce lant muntos face parte,pe ce continent se afla si in ce tara,clima,fauna,inaltime,cum a luat formare lantul muntos,respectiv varful,din ce roca e format,daca sunt asezari omenesti prin preajma lui. Legat de fauna aici poti scrie si ce animale traiesc,concentratia oxigenului pe acest varf, expeditii, etc