| Alina_5575 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine va rog, am nevoie de un scurt text stiintific si nu am nici o idee...Profesoara ne-a zis ca nu conteaza daca e de pe net, cine ma poate ajuta cu un link ceva ...va rog...multumesc

Răspuns Câştigător
| Diva a răspuns:

Un ţinut exotic cu peste 1200 de specii de copaci şi plante, cu cea mai bogată faună ornitologică de pe continent (mai mult de 300 de specii, printre care colonii unice de pelicani) şi ihtiologică (reprezentată de cc 100 de specii, din care amintim heringul de Dunăre şi sturionii, de la care se obţine preţiosul caviar).

Delta Dunării este cea mai mare rezervaţie de ţinuturi umede din Europa, acoperind o suprafaţă de 2. 681 km2. În 1990 UNESCO a inclus Delta Dunării, cea mai nouă formă de relief din România, ferită de "progresul industrializării", printre rezervaţiile biosferei.

8 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Intai lamureste`te ce inseamna text stiintific, ca daca stiai nu mai intrebai aici asa ceva. Texte stiinfitice gaseste peste tot. Daca stii care sunt acelea, normal. De pe prospectul unui medicament pana in cartile tale de mate, fizica, chimie, etc.

| asya a răspuns:

Www.descopera.ro
:*

| amaadina a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Chimie despre chimie... eu zic ca e stiintific... Il tragi la imprimanta si gata;).

| Instinkt a răspuns:

O sa impresionezi dc o sa dai la imprimanta doamna o sa fie surprinsa este cv super ceau reusit atunci sper sa fie bun

Experimentul Philadelphia, intre mit si realitate
http://agonia.ro/......_realitate
crede-ma o sa iei 10 plus

| paul0013 a răspuns:

Dacia logan
Dacia Logan este un automobil diferit de toate modelele produse pana acum de uzina pitesteana.

Noul automobil Dacia Logan este o masina simpla, ieftina, dar bine echipata: aer conditionat, închidere centralizata, radiocasetofon sau CD-player si geamuri cu actionare electrica.
Tabloul de bord de la Dacia Logan este imprumutat de la Renault Clio 2004, cu iluminare pe fond portocaliu. Cuprinde doua indicatoare analogice rotunde, intre care sunt plasate doua mici afisaje, unul pentru indicatori optici si celalalt pentru nivelul de combustibil si temperatura lichidului de racire.

Volanul este aproape identic cu al modelului Solenza.

Ca masuri de siguranta, Dacia Logan cuprinde airbag-ul soferului si airbag pentru pasager.

Schema treptelor de viteza inscriptionata pe levierul schimbatorului arata ca marche arriere-ul este in dreapta-spate asa cum este la Solenza si SupeRNova. Cutia de viteze nu mai este cea folosita la Solenza, ci este preluata de la Megane.
Versiunea Dacia Logan de top ofera si reglaj lombar pentru scaunul soferului.

Efoarte buna....si eu am folosit-obig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga A_M, oare tu, de ce nu poti da un search pe google ca sa iti alegi ceva? Te doare degetelul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am nevoie de un text stiintific despre o forma de relief...cine ma poate ajuta