| BCM a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa fac la fizica o aplicatie practica din termodinamica? dau funda happy

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Termodinamica se ocupă cu studiul macroscopic al fenomenelor, de orice natură, în care are loc un transfer de energie sub forma de căldură și lucru mecanic.

Cel mai simplu un ceainic(cu apa) pe foc si atasat gatului un balon(fixat bine) care dupa ca se umfla impinge un pahar.

| BCM explică (pentru stlucian):

Imi zici te rog si alta varianta? dau funda happy

| stlucian a răspuns (pentru BCM):

Pune apa intr-un balon si cu o bricheta da foc balonului.Acesta nu sa va sparge ci va transfera caldura flacarii, apei din balon :

http://www.youtube.com/watch?v=mqe_pRX2qV8