| LoriDavid a întrebat:

Cine stie de ce pamantul se masoara in Litri?

Răspuns Câştigător
| AttilaDornIsPower a răspuns:

Poate fiindca Pamantul este mai mult apa decat uscat happy

5 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Logic ar fi asa: pamantul contine apa. Terra toata contine mult mai multa apa decat uscat.
Eu asa m-as gandi.

| trolololo a răspuns:

Se măsoară in metri cubi, care e o unitate de măsură pentru volum. De obicei masa pământului se exprima in kilograme nu in metri cubi.

Daca te referi la Pământ masa i se măsoară in kilograme, nu in litri, ar fi stupid.

| Nick2012 a răspuns:

Fiindca 70% din Terra e apa si 30% e uscat.

| moshulica a răspuns:

Pamantul (se scrie intotdeauna cu P mare pentru ca este numele unei planete) nu se masoara in litri. Nici nu s-ar putea, dimensiunile lui sunt destul de mari. Ai putea citi numarul 1.082.696.700.000.000.000.000? Cu aproximatie, cam atati litri ar fi capacitatea Pamantului. Atunci cand vorbim de dimensiunile Pamantului, cel mai des se spune ca este aproximativ o sfera cu raza de 6370 km. In realitate, forma lui este mult mai complexa, nu este sferic.