| adrianc2007 a întrebat:

Am vazut astazi la un hypermarket pamant pentru flori la saci, iar pe acestia era inscris 4L, 10 litri, 20 litri etc. stie cineva de ce la pamantul pentru flori este trecut ca unitate de masura litrul? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

4L, 10 litri, 20 litri ...este capacitatea vasului in care pui pamantul.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din acelasi motiv cretin pentru care, daca te uiti pe fundul unei cratite, n-o sa gasesti capacitatea in litri, mililitri, metri cubi ci... diametrul, in cm. Dracu' stie cui ii foloseste sa stie diametrul unei cratite!

| darrio2007 a răspuns:

Este cantitatea specificata pentru un ghiveci de 4l ...etc.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Acest tip de pamant se eticheteaza in functie de volumul ghiveciului, deoarece sunt mai multe tipuri, cu compozitii diferite si greutate(masa)diferita.De obicei variaza continutul de turba.