| innamihaela a întrebat:

Cine stie intrebari grele de logica?
Astept cat mai multe si dau funda.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

1)De ce purta Mihai Viteazul brîu roșu?
2) Un cetățean elvețian, care trăiește în Franța, poate fi înmormîntat în Italia cu funeralii naționale?
3) Ziua națională a S.U.A. este 4 iulie. Cîte țări din America de Nord sau de Sud mai au ziua de 4 iulie?
4) Undeva, într-un sat, un țăran a fost înmormîntat pe un deal. De ce?
Întrebări de logică înseamnă și probleme de logică, nu?
Iată una...
Să presupunem că ai de făcut o adunare de 10 numere, de cîte șase cifre fiecare.
Le pui unele sub altele și obții șase coloane de cîte 10 cifre. De la dreapta la stînga ele sunt: coloana unităților, apoi a zecilor, a sutelor, ș.a.m.d.
Să considerăm că în loc de cifre se pun litere. Peste tot.
Coloana unităților are, de sus în jos următoarele litere: B,J,D,A, C, F, I, G, H și E.
Se pune întrebarea: care este prima cifră de sub linie ( deci de la total) la coloana unităților?
Problemele cu nufărul de pe lac, și cea cu melcul din fîntînă, presupun că le știi.
Undeva la răspunsurile utilizatorului corolav (anii 2013 sau 2014) este și una cu o linie de cale ferată, două trenuri și o cioară care zboară.
Caut-o și încearcă să o rezolvi.
Dacă-mi dai răspunsurile la acestea poate îți voi mai da și altele.
Sănătate!

| corolav a răspuns:

Domnișoară, ai rezolvat ceva din ce ți-am dat?

| Moldoveanu_Bya_2000 a răspuns:

1. Din cele 8 variante, găsiți imaginea care urmează în mod logic

test T13

2. Din cele 8 variante, găsiți imaginea care urmează în mod logic

test T14

3. Din cele 8 variante, găsiți imaginea care urmează în mod logic

test T15

4. Din cele 8 variante, găsiți imaginea care urmează în mod logic

test T16

5. Ce număr trebuie să înlocuiască semnul de întrebare?

?
A: 3
B: 6
C: – 6
D: 32
E: 48

6. Ce grup de litere trebuie să înlocuiască semnul de întrebare?

QA

RC

SE

OC

PF

QI

SA

TE

?

1 QC
2 RE
3 PA
4 UI
5 ST

| corolav a răspuns (pentru Moldoveanu_Bya_2000):

De unde se iau aceste teste, T13- T16, pe care ni le propui?