| LifeIsHard a întrebat:

Cine trece in clasa aV-a? Eu trec si vreau sa stiu ce rechizite imi trebuie! Daca suntei amabili imi spuneti daca profesorii sunt rai sau profesoarele! Sunt ingrozita de ei!

9 răspunsuri:
| Shine_1620 a răspuns:

Stai calma.
daca inveti bine nu are de ce sa iti fie frica.
da in general sunt profi de treaba
dar mai sunt si uni rai
aia rai o sa vina din clasa a 7-a :d
eu sunt a 9 deci stiu cum e
esti de varsta cu fratele meubig grin
funda? big grinbig grin:!

| Me_3490 a răspuns:

Buna! Si eu trec in a- V -a. Pai eu asa o sa-mi cumpar:
1. Ghiozdan
2. Penar
3. Creioane grafice, radiera, ascutitoare
4. Un stilou
5. Pixuri
6. Pixuri colorate
7. Bloc de desen
8. Tempera
9. si caiete o sa-mi iau dupa prima zi de scoala. big grin

Nu cred ca profesorii / profesoarele or sa fie rai/rele. Trebuie doar sa fii atenta la ore.

Bafta! Pwp!
(plz, imi dai funda? puppy dog eyes )

| Alice1122 a răspuns:

Pai iți trebuie caiete, coperți,pixuri(sau stilouri), acuarele, bloc de desen(a3),etichete,ghiozdan,penar cam atât îmi vin în minte și la profesori depinde de profesor/profesoare

| AndreeaM303 a răspuns:

Hei.Eu am trecut de mult de clasa a V-a, dar te pot ajuta cat de cat.
Iti trebuie pentru inceput caiete studentesti la matematica si romana.Dar asta depinde de profesori.In rest, caietele sunt cele obisnuite.Cat despre profesori, nu ar trebui sa-ti faci prea mari griji :la inceput sunt ingaduitori si buni, dar va trebuii sa inveti si sa faci o impresie buna.Te va ajuta destul de mult in anii urmatori.
Succes!
Funda?

| Katakimiku a răspuns:

Profesoarele și profesorii sunt foarte amabili!
Rechizite, ia-ți la fel ca în clasele anterioare dar ia-ți caiete dictando și de matematica studențești.
Păi uite o listă:
-ghiozdan;
-penar;
-2-3 creioane;
-radieră;
-ascuțitoare;
-pix cu gel sau stilou;
-pic sau corector(in functie de cu ce scrii);
-1 set 12 creioane colorate;
-2-3 portofolii;
-folii pentru portofoliu;
-6 caiete dictando stundențești;
-6 caiete mate;
-5 caiete biologie;
-5 caiete geografie;
-5 caiete muzica;
-o trusă geometrică;
-etichete;
-acuarele;
-2 x bloc de desen A4;
- invelitori caiete, carti.
-rezerve stilou.
Cam atât (știu din proprie experiență trec a-VI-ea)
P.S.: Nu-ți fie teamă de profesori, nu sunt răi sunt de treabă. big grinbig grin
Apropo, dacă m-ai ai și alte întrebari intră pe
alice-s-blog.blogspot.com
Sper că te-am ajutat!

| zuziOoO a răspuns:

Am terminat cls a-5a,uite o lista de rechizite:
1.caiete
6 caiete romana mari(pentru.romana,franceza,engleza,istorie,etc)
4 caiete mate mari
5 caite biologie
5 geografie
5 muzica
1 caiet mic dictando(pentru. informatica)
2. Pixuri, creioane...
3 pixuri albastre
1 pix rosu(sau de alta culoare)
1 rigla
5creioane negre
1 echer sau trusa geometrica(iti trebuie la sfarsitul clasei)
penar(daca nu ai)
ghiozdan(daca nu ai)
2 blocuri de desen
1 set de pensule
acoarele
paleta de amestecat culorile(desen)
stilou(daca scrii cu el)
guma de sters
ascutitoare
copertii
si cam atat
succes in clasa a 5 a

| Iulya17 a răspuns:

Ceau.In legatura cu rechizitele mai bine astepti prima zi de scoala cand dirigintele/diriginta iti vor supne cam de ce ai nevoi ca sa nu cumperi ceva ce poate nu iti va folosi, iar in legatura cu profii poate sunt uni mai severi dar e ok nu trebuie sa iti faci griji in plus cu ei orele trec mult mai repede decat cum au trecut cu invatatoarea.Pentru mine a fost un an super interesanthappy Bafta!

| SoapBubble a răspuns:

Buna! eu nu trec in clasa a 5a dar stiu cum e.
deci, cand eu am trecut in a5a mi am cumparat exact aceleasi rechizite ca si in clasa a4a: ghiozdan,penar,stilou,creion, pix, guma de sters, instrumente de masurat, caiete mari si mici de romana si mate+ muzica, bloc de desen, caiet de geografie si biologie( cam 4 mari 4 mici la rom si la fel la mate) si... acuarele, pensule si cam atat. cat despre profesori nu trebuie sa iti faci griji! totul o sa fie cam la fel ca si in clasele mici doar ca la fiecare materie o sa ai alti profesori. crede.ma clasa a5a este destul de usoara pentru ca in mare parte faceti doar recapitulare din clasa mai mici. in afara de profesori care depinde de personalitatea lor, ceva noi o sa mai fie si tezele la romana si mate pe care o sa le dai la sfarsit de semestre. sunt doar ca niste teste doar ca se considera si la media generala.(ps. banuiesc ca stii ca din a5a nu vor mai fii calificative, ci note)
sper ca ti am fost de ajutor. funda?puppy dog eyes
paa>big grin

| Any2012 a răspuns:

Hey,eu nu trec clasa 5 dar profii nu sunt chiar asa rai, doar ca trebuie sa inveti bine