| George20123 a întrebat:

Comentati proverbul "prosperitatea clatina si sufletele celor intelepti".

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Colocvial spus, loveaua prosteste.

| aumih16 a răspuns:

Banii nu inseamna totul!

| DrGoogle a răspuns:

Banul schimba pana si cei mai intelepti oameni.

| Annddreii23 a răspuns:

Prosperitatea referindu-se la bani, tine sa clatine si pe cei mai invatati, ajungand patima fara sa o mai poata controla. Cei intelepti pornesc cum trebuie pe cale, dar atunci cand banii sunt multi, nu mai iei seama ca deja nu te mai intereseaza sa profesezi la nivel mental, ci doar sa produci cati mai multi bani! Asadar, banii ajung o patima fara sa iti dai seama, reducand intelepciunea si interesul pentru ea.