| CiucaDenis a întrebat:

Construieste o fraza alcatuita din 2 propozititii in care sa existe o propozitie subordonata completiva indirecta, introdusa prin pronumele relativ care.
A invatat pentru examenul care l-a dat.E bun?

8 răspunsuri:
| Anca2999 a răspuns:

Nu e bine..ai facut atributiva, scuze.

| mia100خوبصورت a răspuns:

Nu. Eu am scris: Nu m-am gandit care va fi castigatorul. Oare e corect?

| Vl4dimir a răspuns:

Nu, deoarece intrebarea este: La cel fel de examen a invatat? Si atunci este Atributiva.

| d0areu a răspuns:

Mă gândesc care este scopul meu în viața e bun?

| Ercjiaai a răspuns (pentru d0areu):

Da e bine. Eu am scris aproape ca tine : Ma gandesc care castiga happy

| GabrielXD354 a răspuns:

Nu este completiva indirecta, dar nu este nici corect gramatical.Corect ar fi fost "pe care" si asa era o atributiva corecta, pentru completiva indirecta puteai sa scrii:I-am dat cartea baiatului care a vrut.

| GabrielXD354 a răspuns (pentru GabrielXD354):

Scuze,acum am vazut ca am gresit propozitia.

| MxM222 a răspuns:

Dap, are Anca dreptate!