| cristinasotir a întrebat:

Construiti o fraza alcatuita din 2 propozitii in care sa existe o propozitie subordonata predicativa introdusa prin adverbul relativ cum.
Este bine cum am facut eu? eu am facut asa:
Cum va face 1/, numai ea stie 2/

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Nu, nu este bine.
Pentru ca o propoziție să fie predicativă, trebuie să aibă în fața ei, un verb copulativ.
Și în plus, predicativa (la fel ca celelalte subordonate) are o anumită structură, pe care tu ar fi trebuit să o respecți.
De exemplu, tu ar fi trebuit să faci o propoziție de acest gen: „Problema este cum voi lua examenul".

| Lycan a răspuns (pentru positivity):

Eu am scris : Problema este cum o abordezi.
e bine?

| positivity a răspuns (pentru Lycan):

Da, a ta este corectă!

| Biiiancaaaaaa a răspuns (pentru Lycan):

Da! e corecta!

| brighteyes a răspuns (pentru positivity):

Gresit.Subordonata predicativa se introduce prin verbele copulative dar si prin verbul "a parea", mai intereseaza-te si afla ca asa este.

| positivity a răspuns (pentru brighteyes):

Drăguță, „a părea" este verb copulativ!

10 răspunsuri:
| DownTheStairs a răspuns:

Nu e bine sad

| tranquila1 a răspuns:

Eu am scris " A fost asa cum a dorit ea " este corect? Argumentati.

| brighteyes a răspuns:

Uh,nu este corect.
In primul' rand,"cum" trebuia sa stea in propozitia subordonata, iar daca voiai sa pui subordonata in fata era corect, insa ea nu se desparte prin virgula de propozitia principala.
Si ar fi trebuit sa sune cam asa:
Cum va face /este corect
sau
Cum va face/pare corect.
(Cum am zis, asta doar in cazu' in care voiai sa fie subordonata in fata.)

| Danutz114785 a răspuns:

Eu am scris : Alex a ajuns cum si-a dorit. este bine?

| Mea_Printesa_1991 a răspuns:

Eu am scris:El isi aminteste cum este.
e ok?