| savancea a întrebat:

Cre sunt mijloacele de caracterizare indirecta si care de caracterizare directa? thinking

10 răspunsuri:
| Dragoselu12345 a răspuns:

Indirecta reiese din faptele personajului si directa facuta de autor funda te rog.

| me1me a răspuns:

Directa: Autocaracterizare, cea facuta de celelate personaje sau de autor.

| Lygya a răspuns:

Caracterizarea poate fi:

A. Directă realizată de :
1. Autor
2. un personaj
3. personajul însuşi(autocaracterizare)

B. Indirectă (din faptele personajului) :
1. Comportamentul
2. Faptele
3. Gesturile
4. Limbajul utilizat
5. Mediul in care trăieşte
6. Mediul din care provine
7. Vestimentaţie
8. Gândurile.

| Un4m3d a răspuns:

Directa :Facuta de alte personaje sau de autor
indirecta: pe care o vei face tu (fizica, morala)

| ChrissRox a răspuns:

Caracterizarea directa facuta de: autor, alte personaje, narator. Caracterizarea indirecta reiese din: fapte, comportamentul, relatiile cu personajele. FUNDA TE ROG happy

| Telmomarcus a răspuns:

Mai bine nu vorbiti ca vorbiti prostii
Deci,caracterizarea directa se face de:
autor, celelalte personaje, si personajul insusi
caracterizarea indirecta:
faptele,vorbele, numele, vestimentatia, pozitia sociala.(s-ar putea sa fi omis ceva la indirecta, dar cam asta este)

| Stoicescu_Diana_1980 a răspuns:

TEMA: dati 5 exemle de caracterizare directa si 5 exemple de caracterizare imdirecta

| Corin_Stefan_1999 a răspuns:

Indirecta reiese din faptele personajului si directa facuta de autor funda te rog.