| Mariposa97 a întrebat:

Cine imi poate explica care sunt mijloacele de caracterizare?

14 răspunsuri:
| Smile94 a răspuns:

Caracterizarea directa adica prin ce spun alte personaje despre el sau chiar el insusi (intr-un monolog)
caracterizare indirecta prin gesturi mimica imbracaminte

| IancuSilviu a răspuns:

Directa : este un om frumos. destept
Indirecta : din cuvintele altor personaje.sau avea haine rupte unde reiese ca e sarac happy

| кא๔ a răspuns:

Mijloacele de caracterizare pot fi:
1) DIRECTA
2) INDIRECTA
3) AUTOCARACTERIZARE

1) Directa - de catre autor, de catre alte personaje sau de catre sine insusi ) atunci cand se mentioneaza clar o trasatura a unui personaj.
2) Indirecta - reisese din comportament, limbaj, fapte, mediul in care traieste sau din care provine.
3) Autocaracterizare - Personajul se descrie pe el insusi
^_^ Sper ca te-am ajutat^_^ Mie mi-au placut foarte multe lectiile asteaa. Mai ales cadn ne dadea profa sa facem acasa.big grin :*

| Saya_1767 a răspuns:

Mijloacele de caracterizare pot fi :indirecte,directe si autocaracterizare.
Indirect: caracterul personajului in deducem din comportament, limbaj si relatiile cu alte personaje.
Direct:de catre autor, adica gasim caracterul personajului descris in text
Autocaracterizare: personajul isi descrie caracterul singur

Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Gabe4You a răspuns:

Mijloacele de caracterizare sunt :
-direct ex: Stefan este bun si bland
-indirect ex: Ii este greu sa-si paraseasca parintii.
la caracterizarea indirecta, insusirea pe care autorul o transmite nu este numita direct, ci reiese. in exmplul meu reiese ca era atasat de parintii lui, desi nu am spus asta. sper ca ai inteles!
funda?big grin

| DODoubleG a răspuns:

Pot fi directe (de catre autor,de catre alte personaje sau de catre sine insusi ) atunci cand se mentioneaza clar o trasatura a unui personaj
sau indirecte prin fapte, gesturi, comportament, porecla, incadrarea intr-un anumit mediu social etc si dintr-un anumit citat reiese o trasatura a unui personaj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Carac.directa si indirecta.
Modalitati de caracterizare:
a)caracterizare directa
realizata de :
-autor
-un personaj
-personajul insusi(autocarac.)

b)Carac.indirecta:
-din faptele personajului
-comportamentul
-faptele
-gesturile
-limbajul utilizat
-mediul in care traieste
-mediul din care provine
-vestimentatie
-gandurile.
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai duten mata ca nu dai funda proastooo

| roormaf12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te-n,ma-ta..ai o gramatica de tot c****u'.Cu cine faci romana? Cu femeia de serviciu? ...Mai si injuri ca o/un proasta/prost.

| Anuta2506 a răspuns:

1. Mijloace de caracterizare directe:

– de către autor;

– de către alte personaje;

– de către personajul însuşi (autocaracterizare);

2. Mijloace de caracterizare indirecte:

– din limbaj;

– din fapte;

– din comportament;

– gesturi;

– din relaţia cu alte personaje.

| Rominutza_Romy_1994 a răspuns:

Mijloacele de caracterizare sunt caracterizaarea directa si caracterizarea indirecta.
a)caracterizare directa
realizata de :
-autor
-un personaj
-personajul insusi(autocarac.)

b)Carac.indirecta:
-din faptele personajului
-comportamentul
-faptele
-gesturile
-limbajul utilizat
-mediul in care traieste
-mediul din care provine
-vestimentatie
-gandurile.

| valivalee a răspuns:

Mijloacele de caracterizare sunt de 2 feluri directe si indirecte
cele directe sunt facute de carte personaje sau autor.
cele indirecte reies din comportamentul personajului
PS:

| Nicolae_Robert_1990_2tUo a răspuns:

Directa, indirecta

| Seby_9920 a răspuns:

Caracterizare directa facuta de autor,personaje,autocaracterizare si caracterizare indirecta facuta prin fapte, comportament, ganduri