| Ramina a întrebat:

Credeti ca 6 luni de invatat ( zilnic) sunt suficiente ca sa intru la Facultatea de Medicina din Iasi? materia de la biologie o stiu in mare, trebuie doar sa-mi umplu golurile dar am de luat fizica de la 0 ( aleg fizica intre chimie si fizica). Am vazut ca majoritatea care vor la medicina invata cu cel putin un an inainte si m-am cam descurajat pentru ca n-as avea timp suficient ( m-am decis mai greu ca vreau in Iasi).
Exista cineva care a invatat pentru medicina si imi poate spune o parere?

11 răspunsuri:
| vampyremisa a răspuns:

Poti foarte bine sa inveti. Nu este prea tarziu. Insa trebuie sa faci subiecte din carte( am cartile de bio si chimie). Desi ai ales fizica, sa stii ca in facultate faci doar un semestru si nu se prea leaga de ce faci in liceu. In schimb o sa ai 2 semestre de biochim. (Care este complicata si te-ar ajuta enorm sa stii de acum materia ca sa nu de panichezi cand vezi frumoasa si groasa carte din facultate). Deci te sfatuiesc sa inveti chimia foarte bine. Ai grija ca la bio ti se cere si din hutanu, nu doar corint. Daca insisti sa dai la fizica, nu vreau sa te descurajez sau asa, dar de obicei cei care dau la fizica iau note mai mici. Eu iti urez succes. Daca ai nelamuriri, ma poti contacta.

| Ramina explică (pentru vampyremisa):

La chimie se dau probleme sau intrebari din teorie ca cele de biologie sau combinate? Tu in ce an ai intrat?

| vampyremisa a răspuns (pentru Ramina):

Eu sunt a12a laughing dar m-am documentat bine. Se da in majoritate teorie dar si cateva probleme (care, din cate am vazut eu in carte, nu sunt foarte grele).

| Ramina explică (pentru vampyremisa):

Oh,scuze laughing vorbeai de cartile din facultate si credeam ca esti deja intrata.Ai cartea pentru 2016? stiu ca cea pentru 2017 trebuie sa apara in curand

| vampyremisa a răspuns (pentru Ramina):

Da, le am. Si bio si chimie. Fizica nu am ca mi se face rau cand aud de ea happy ce pot spune este ca sunt diferente destul de mari intre corint si hutanu (desi nu vad de ce, ca oricum inveti in facultate in detaliu).

| Ramina explică (pentru vampyremisa):

Cate intrebari are fiecare carte? Stii cumva daca anunta pe site cand vor putea fi cumparate cartile pentru 2017? Eu nu sunt din Iasi si o sa fie nevoie sa ma duc ca sa le cumpar dar nu stiu cand laughing

| vampyremisa a răspuns (pentru Ramina):

Sincer, nu stiu cand vor anunta. Dar sa stii ca cele din 2016 sunt la fel ca cel din anul trecut (asa am inteles de la cineva care stie un tip care da la Iasi) cea de bio are 675 de intrebari. Chimia 1200. Nu dau la Iasi( am ales Cluj) dar am facut rost de ele happy eu sunt din Constanta.

| Ramina explică (pentru vampyremisa):

Ok,multumesc mult :*

| vampyremisa a răspuns (pentru Ramina):

Cu placere happy succes.

| Ramina explică (pentru vampyremisa):

Multumesc, succes si tie!

| lolyanna a răspuns:

Da,se poate, numai ca trebuie sa muncesti mult, parerea mea este ca daca incepi sa inveti si cu 3-4 luni inainte tot poti intra, numai ca este mai complicat daca ai si bacul.Depinde de capacitatea fiecarei persoane, ti-as sugera sa iei ore.