| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca ar fi util sa se faca ore de ecucatie sexuala in scoli/licee? Si de ce credeti ca nu s-a facut pana acum (au fost si inca mai sunt anumite propuneri in invatamant pe aceasta tema dar multi se abtin sa voteze sau sa isi exprime ideea personala)

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca as fi de acord sa introduca educatia sexuala ca amaterie, inca de la clasele 7-8, ca sa inceapa prin a-i educa pe copii despre propriile lor organele sexuale, despre igiena si apoi sex si protectie.
De ce nu s-a votat pana acum?
Fiindca contravine moralei bisericesti, care prefera sa tina copii nestiutori, crezand ca asa ii poate oprii de la sex, inainte de casatorie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca mereu biserica s-a opus violent

| dannyel86 a răspuns:

Pentru ca inca suntem o natie de pudici. happy
Nu trebuie insa sa cadem in extrema cealalta. Educatia sexuala trebuie facuta la o varsta la care poate fi inteleasa si pana la un anumit nivel.
Am vazut ca in tari mai "dezvoltate" li se explica, in manual, unor copii de varsta mica, informatii detaliate despre cum organele sexuale interactioneaza intre ele. Mi se pare o abordare daca nu gresita, cel putin exagerata.
Adolescentii trebuie sa stie de la un adult despre viata sexuala si riscurile ei.
Iar daca scoala nu e in stare sa educe pe tema asta, mi se pare necesar sa o faca parintii (in foarte multe cazuri, sunt consins ca nu se abordeaza in familie un astfel de subiect).

| wildthing a răspuns:

Cred ca s-au temut ca facand educatie sexuala, sa nu le dea de fapt idei elevilor, sa nu cumva sa legitimeze in mintea lor, ca e ok sa faca sex de la o varsta frageda. Ceea ce au refuzat ei sa inteleaga este ca elevii care voiau sa faca sex, au facut-o oricum, doar ca au fost poate mai putin informati cu privire la protectie. Sa faca sex inainte de o anumita varsta, cu siguranta nu e ok, dar daca ei o vor face oricum, ar trebui ca macar sa-i informeaze, ca sa nu se imbolnaveasca sau sa nu ramana gravide si sa-si distruga viata iremediabil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, educatia sexuala e extrem de importanta.
Multi zic:,, Dar lasa ca ii invata parintii sau citesc de pe net..."
Cei mai multi parinti nu vorbesc despre asta.
Iar pe net sunt multe informatii eronate.
Sunt si surse bune, insa pe multi adolescenti nici nu ii intereseaza sa se autoeduce de pe net.
Eu, spre exemplu, de pe net am invatat. Insa pe altii care aveau varsta mea la momentul acela (cam 13) nici nu ii interesa.
De multe ori, scoala e obligatorie din simplul fapt ca te invata lucruri pe care copiii nu ar fi vrut sa le afle singuri pentru ca nu constientizeaza cat de importante sunt. Daca toti am avea dorinta de cunoastere, am putea citi direct de pe net, fara scoală.

Insa indoctrinarea asta preistorica (sex=rau, rusinos) si draga noastra biserica e de parere ca la copii va veni un inger in miez de noapte si le va spune ce e aia sex.
Adica, pe bune, cui ii trebuie educatie sexuala cand il avem pe Dumnezeu?

| Razvan1000 a răspuns:

Daca nu ai altceva mai bun de facut taci