| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca ar fi util sa se faca ore de educatie sexuala in scoli/licee? Si de ce credeti ca nu s-a facut pana acum Au fost si inca mai sunt anumite propuneri in invatamant pe aceasta tema dar multi se abtin sa voteze sau sa isi exprime ideea personala.

35 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Actual, in scolile din Romania se invata pentru ca profesorii sa aiba normele de ore facute.

Dupa parerea mea, elevii ar trebui invatati pentru VIATA post-scolara:
- bune maniere
- facut curatenie acasa /in apropierea locuintei /in natura etc.
- lucrari practice pentru uz casnic
- educatie medicala de baza si de prim ajutor
- educatie sexuala
- istoria localitatii unde traiesc si invata
- desen tehnic si geografie (minimala)
- educatie economica
... si alte materii, necesare in viata de toate zilele.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca la 12-13 ani ar trebui sa se inceapa educatia sexuala! Cred ca generatiile actuale sunt mult mai devreme active sexual dar total nepregatite pentru viata.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Salontanul):

Decat atatea ore de istorie, geografie ( aste ca astea ) dar muzica, religie. Cred in Dumnezeu dar ora de religie... sunt la liceu in clasa a 9 pe bio chimie si cred ca decat atatea ore care nici nu au legatura cu profilul ( precum informatica 3 ore pe saptamana. Educatie sexuala 0 )

| Salontanul a răspuns (pentru Razvan1000):

Istorie, geografie, sunt necesare. Muzica ar putea fi mai putina, matematica in scoala si liceu ar putea sa se rezume la matematica elementara si geometrie (cine vrea specializare sa mearga la facultate). Religia ar trebui sa se rezume la cunoasterea religiilor. Cine vrea specializare sa mearga la seminar si facultatea teologica. Ar trebui mai multa educatie sociala si educatie economica. deci ar trebui sa se faca o mai mare pregatire pentru viata si nu specializare. Pentru specializare sunt liceele, scolile profesionale si facultatile de specialitate.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Salontanul):

De matematica nu pot sa ma plang ca o sa merg in domeniu care are si legatura

| Salontanul a răspuns (pentru Razvan1000):

Tu vrei sa mergi in domeniu (matematica sau ceva in corelatie) si poti face specializare la facultate. Eu am trait o viata si din ce am facut in liceu nu mi-a folosit nici 25%.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Salontanul):

La matematica o sa am nevoie. Totusi de la matematica normala la trigonometrie e o mare diferenta. Cine a facut trigonometrie stie despre ce vorbesc

| Razvan1000 a răspuns (pentru Salontanul):

Medicina dentara

| Razvan1000 a răspuns (pentru Salontanul):

Asta zic nu o sa am nevoie de trigonometrie avansata, functii si tot felul. Asta pentru cine se face inginer sau mai stiu eu ce

| Salontanul a răspuns (pentru Razvan1000):

Omule! Poti face in liceu foarte putina matematica, pentru toti la fel. Te duci la facultate si cat ai pana atunci, aia este! Eu am facut trigonometrie (E adevarat mai putina ca am fost la uman) dar nici aia nu mi-a folosit la nimic in viata de zi cu zi decat in mica parte. Sinus, cosinus, tangenta si cotangenta, etc nu le-am folosit in viata mea pentru nimic. Ori scoala generala (cum se zicea pe vremea mea) trebuie sa-ti provoace o cultura generala nu sa te imbuibe cu lucruri inutile. La facultate, da! Acolo faci specializare.

| Lukasssz a răspuns:

Da sa fie inlocuite orele de religie/muzica/desen cu ore de ecuatie sexuala ne-ar ajuta si pe noi si nu am mai fii numarul 1 din Europa la numarul de mame minore.

| Floridori a răspuns:

Ar fi imperios necesar.
Din pacate, unii oameni au cap doar pe post de bibelou, cat sa nu ii ploua in gat, iar creierul are functiile reduse strict la cele care ii permit sa manance si sa se reproduca (lucru care in cazul lor nu este cea mai buna idee).

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Mai zicea nu stiu care de prin guvern sau care o fi ca daca se face doar cu semnatura din partea parintilor. Deci raman fara cuvinte sincer

| Floridori a răspuns (pentru Razvan1000):

Consider ca ar trebui sa fie materie obligatorie deoarece, lasand la aprecierea parintilor, multi vor refuza din cauza gandirii limitate pe care o au si nici nu vor discuta aceste subiecte cu copiii acasa deoarece le considera subiecte tabu.Si este absurd! Macar la scoala sa poata primi o indrumare adecvata daca acasa nu se poate discuta deschis.
Dar este strict parerea mea si sunt constienta ca sunt multi care vor spune fix contrariul.
Am impresia sa deja exista o astfel de materie numita "Educatie sanitara" care abordeaza si subiecte relationate cu educatia sexuala si care este facuta doar optional, cu acordul parintilor, iar procentul elevilor care participa la aceste ore este sub 10%.Asa am inteles si sper sa nu gresesc.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Asa si este. Din pacate nici educatia sanitara nu se pre face eu personal nu am facut pana acum

| Floridori a răspuns (pentru Razvan1000):

Sincer, nu stiu exact cum se incearca implementarea acestei materii si nici cum functioneaza efectiv la nivel national, dar am auzit de la o cunostinta care preda intr-un liceu din oras de acest proiect si initial mi s-a parut ca este un pas inainte.Dar este descurajator faptul ca marea majoritate a elevilor nu are acces la aceasta ora fie pentru ca parintii au o minte incuiata, fie pentru ca familiile respective fac parte din medii defavorizate.
Totusi, incerc sa fiu optimista si sa incerc sa cred ca acesta este un pas inainte si ca in viitorul apropiat, vor exista schimbari in bine in ceea ce priveste educatia.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Dar aia cu semantura parintilor... macar putea sa zica ca fara semnatura ca majoritatea nu o sa fie de acord

| Floridori a răspuns (pentru Razvan1000):

Pai este exact ceea ce se intampla.Cei mai multi parinti viseaza orgii, Kama Sutra si alte avioane pentru ca gandirea lor este limitata si nu pot intelege adevaratul sens al acestei materii, la fel cum nu sunt capabili sa inteleaga multe alte lucruri si refuza participarea copilului la aceste ore absolut utile si necesare.

| Legion7X a răspuns:

Este inutil, este mai mult o oră degeaba. N-au ce învăța elevi, și așa ei stau, cu netul în fată, și toate informațiile puse la botul calului.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Legion7X):

Pentru mine spre exemplu este cum spui tu degeaba. Dar crede-ma ca numai din ce vad pe net sunt multi, foarte multi care ar avea nevoie. Si plus de asta mai bine stau degeaba decat sa scriu in caiet la religie, muzica ( da scriem si la muzica ), informatica ( asta e utila pana la un nivel da noi in la bio chimie facem programare si nici nu are legatura cu profilul)

| Legion7X a răspuns (pentru Razvan1000):

Nu știu dacă au nevoie, s-au dacă vor fi interesați 10% oricum fac tot ce știu ei...

| badpanda a răspuns:

Elevii stiu mai multe decat profesorii.

| Dintrebare a răspuns:

Pe mine ma amuza ca sistemul de invatamant e varza si singura discutie care mai apare in spatiul public din cand in cand este asta, daca trebuie introdusa educatia sexuala. Normal ca trebuie. Dar oricum, daca se doreste o educare completa a copiilor/ adolescentilor, trebuie updatate si cursurile de la restul materiilor. Pentru ca toate merg mana in mana si totul este invechit. Nu suntem noi experti cum trebuie reformat sistemul de invatamant. Dar parerea mea este ca ar trebui creat un grup de oameni competenti si facuta chestia asta urgent.

| Monst a răspuns:

Nu deoarece sunt atâtea materii inutile in școala și in liceu. Educația sexuală ar trebui sa le-o dea fiecare părinte in parte fiecărui copil pe care îl are.De exemplu cum sa se protejeze sa folosească prezervativul pentru a evita o sarcina nedorita si a se proteja de bolile cu transmitere sexuală HIV, SIDA, sifilis, candidă ma refer la băieți și fete. Fetele ar trebui sa i-a pastila de a doua zi sau anticoncepționale și in cazul in care apare sarcina nedorită sa nu avorteze copilul sau dacă îl păstrează sa nu îl arunce la gunoi mai bine l-ar dat spre adopție sau sa fie crescut și educat de vreo ruda.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Monst):

Gresesti. Parinti nu vor vorbi asa ceva cu copii, eu ma refeream sa se faca in loc la alta ora sau sa se reduca din alta ora inutila. Si din ce vad in ultima vreme chiar si in liceul meu au fost cateva cazuri de fete chiar tinere insarcinate. Ma face sa cred ca unii chiar nu au auzit in viata lor de prezervativ.

| Monst a răspuns (pentru Razvan1000):

Am avut și eu in liceu și in școala generală fete gravide care acum și 2-3copii și repet dacă sunt părinți educați vor vorbi despre asta sau cum zici tu. Părinții lor au știut de la bun început și nivelul de educație a fost slab și mediul de unde proveneau și majoritatea din ele sau lăsat de școala /liceu.Inloc de tehnologie, module și alte tâmpenii de materii sa bage și o ora de educație sexuală fiindcă in România sunt multe mame tinere.

Răspuns utilizator avertizat
| Razvan1000 a răspuns (pentru Harfagre):

Am aproape 16 ani si da trec in a 10-a

Răspuns utilizator avertizat
| Razvan1000 a răspuns (pentru Harfagre):

Nu sunt student stiu ce zici. Aia am spus pentru ca chiar am nevoie de bani si da acolo voi vrea sa si intru ca idee.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Harfagre):

Haine sa vorbim in privat daca vrei! Da-mi cum te cheama pe mess

| Razvan1000 a răspuns (pentru Harfagre):

Nu vreau sa vorbim aici ca sa se umple de mesaje si sa inducem in eroare pe noii utilizatori

| Yparisa a răspuns:

Nu s-a făcut din cauza părinților needucați, bătuți de soartă în cap cu ranga, care cred că au acasă niște copii foarte inocenți, fără curiozități și că o să învețe poziții la orele alea, nu cum să aibă grijă de ei.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Yparisa):

Mare dreptate. Sau mai is si parinti care tot cu vorba aia comunista " nu cumva sa faci sex inainte de casatorie "

| Razvan1000 a răspuns:

Haide te rog sa vorbim in privat daca vrei