| louis2050 a întrebat:

Credeti ca exista DUMNEZEU? Aceasta intrebare mi-a fost pusa recent la un examen. Mi-s-a cerut sa prezint, prin argumente, daca intrbarea este corect formulata si, daca NU, s-o formulez altfel si sa argumentez de ce.
Nu va voi spune pentru. moment cum am raspuns eu dar as dori cat mai multe
pareri(atat de la ATEI cat si de la credinciosi). Eu sunt crestin practicant.
Fac doar precizarile urmatoare:
1.Biserica ne spune"Crede si nu cerceta"
2.Filosoful Gabriel Liicenu spunea in volumul sau intitulat:" Scrisori catre fiul meu" ca in privinta existentei lui DUMNEZEU nu ne putem pronunta intrucat nu se poate dovedi in mod concret(adica nimeni n-a revenit din lumea de dincolo sa ne poata confima daca este adevarat sau NU).
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| danaalexa a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu exista, da nu cum zice religia, hai sa fim seriosi un om cu puteri supranaturale care o existat din totdeauna(cum vine asta?)ne vede din cer?raised eyebrowsasa ceva nu pot crede.Eu cred ca i o forta care te ajuta si te influenteaza in bine.Cat in cazul in care cand ne rugam la Dumnezeu primim mai mult bine este adevarat. Dar poate fi explicat logic.Crezand ca Dumnezeu cel din biblie te va ajuta ai mai multa incredere in tine si influentezi lucrurile datorita gandirii pozitive.
Inca ceva faza cu Adam si Eva e prost inteleasa pentru ca traim intr-o lume de superficiali.
Dumnezeu a creeat-o pe Eva din coasta lui Adam si pe Adam din lut.Asta nu inseamna ca asa s-o intamplat la propriu, cum spuneam Eva a fost creata din Adam.EVOLUTIA.Ca si omul din maimuta...doar ca e altfel spus.
Crede si nu cercetathinking De ce nu? Pentru ca nu ajungem la nimic? Chestiile astea au ceva adevarat da sunt atat de inflorite incat nici nu sti ce sa mai crezi.

Eu zic ca cel mai bine e sa crezi! Daca nu sti ce sa crezi, inseamna ca nu crezi...eu cred da ti-am spus cum...

17 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Am dat mai demult exemplul legislatiei engleze, care nu permite, in domeniul publicitar, asertiuni certe, nici macar atunci cand sunt de factura religioasa. Sloganuri de genul "Dumnezeu exista" sau "Dumnezeu nu exista" sunt interzise, tocmai pentru faptul ca nu pot fi dovedite. Singura posibilitate de a enunta asa ceva este apelul la probabilitate sau la convingerea personala. "Probabil Dumnezeu exista/nu exista" sau "Eu cred ca Dumnezeu exista/nu exista". Agnosticismul e reactia cea mai obiectiva in fata ideii de divinitate. Acceptandu-l, credinta si noncredinta devin doar apartenenta ideologica, asumarea constienta a unei idei ("Existenta lui Dumnezeu nu poate fi dovedita; eu cred ca el totusi exista/nu exista."). Din pacate, cei mai multi nu accepta agnosticismul, preferand apartenenta la modele radicale, fundamentalismul religios sau ateismul: "Fara indoiala, Dumnezeu exista/Dumnezeu nu exista.".

| Razvan a răspuns:

Crede si nu cerceta e o mare tampenie. N-ai cum sa ii intrezici unui om sa nu mai fie curios.Asa ne-am nascut, ne bagam nasul peste tot si ne punem intrebari.Asta e fira noastrahee hee
Niciun om nu va avea vreodata suficiente dovezi clare incat sa demonstreze ca exista sau nu.Cand vom muri vom vedea garantathappy

| FucktheSystem a răspuns:

Poi nu stiu exact daca exista dumnezeu ca in biblie... dar sigur exista o putere care vegheaza asupra noastra.
Si toate porcariile cu pomeni de exemplu [ pomana de 6 saptamani, 12...etc.] sunt facute ed preoti ca sa isi scoata BANII!
Si faza cu mersu periodic la biserica si din astea am vazut ceva ce nu vroiam sa vad, o babuta pe la vreo 90-100 de ani care a rugat niste babe mai tinere [ pleonasm stiu oh go on] sa o lase in fata la coada la spovedit ca a tinut tot postu si e slabita dabia se mai tine pe picioare soi vrea sa ajunga acasa. sar alea cu gura pe ea de zicic ca erau la mahala " vai drtaga si noi am tinut tot postu si stam aicic de ore ". blablabla-uri din astea ...sa vezi ce babe credincioase si cu suflet bun care se duc in fiecare sambata la biserica, oameni buni oh go on Asa ca eu [fiind inaintea babelor] am lasat-o ep doamna in varsta inaintea mea, deci automat si inaintea alora, si o zic doar ac sa se inteleaga ca babele alea au pretentia ca sunt oamnei buni si intelegetori extrem de credinciosi, dar eu acre nu cam vreau mare credincioasa ca ele ma port mai bine...
Si imi sunt mulet altercatii din astea in biserica.
Intro forta divina cred, dar in biserica si preoti nu!

| dragosh a răspuns:

"Crede si nu cerceta"?raised eyebrows
Pai mie mi s`a zis exact pe dos la religie, ca tot asa a intrebat profa "cine se indoieste de existenta Lui Dumnezeu", si eu bineinteles ca am ridicat mana, apoi ea a inceput sa imi dea tot felul` de exemple care sa ma faca sa cred ca intr`adevar exista:
-mi-a zis ca a cunoscut pe cineva a murit si dupa a inviat, ea a catalogat evenimentu` drept moarte clinica si ca doctorii folosesc termenu` de moarte clinica in loc de inviere oh go on si altele tot cu inviere.Io i-am zis ca daca as sti ca m`as scula din morti, m`as arunca in cap in secunda urmatoare sau as face plaja pe soselelaughing

| Octavutzu a răspuns:

Crede si nu cerceta... frumos. Parerea mea este doar ca Biserica este facuta pentru a putea manipula oameni. Apropo Biserica are auoritate mai mare decat parlamentul

| LxN a răspuns:

Sunt ATAT DE MULTE motive pentru a nu exista dumnezeu incat nu le pot enumera dar pot sa zic ca a fost creat in antichitate pentru a tine oamenii in frau
de ex daca oamenii nu ar crede in dumnezeu probabil s-ar impusca pe strazi
de aceea a fost creat tot acest zvon
totul este stiinta

| LxN a răspuns:

Deci: religia si dumnezeu sunt doar povesti facute pentru a tine oamenii in frau, pentru a nu se impusca pe strazi, omul care l-a creat este un om foarte inteligent care fara el acum ar fi fost haos sau ar fi creat altcineva toata povestea numai ca probabil sub alta forma, in sec 21 s-au descoperit atatea dovezi care contesta existenta divinitatii spre exemplu dinozaurii cum a spus cineva mai sus, sau arti (sau cum il chema) este un om din era preistorica care demonstreaza ca stiinta are dreptate in tot ceea ce face peste 100 de ani toate acestea vor disparea si se va creea un alt hristos sau... si tot asa.

| danielagoldica a răspuns:

Nu exista dumnezeu! In religie se afla povesti pentru oameni mari, pentru copii sunt cele cu zane si balauri.Ma mir ca in sec 21 oamenii mai cred in prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede si nu cerceta. daca ar face si politia asa, iti dai seama ce rahat ar fi?laughing deci sa stii ca exista, nu crede asta, cerceteaza si vei afla ca exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca da.Si da, sunt ceva site-uri cu raspunsuri la intrebarea ta.Trebuie doar sa cauti.De ex:
http://www.gotquestions.org/Romana/Exista-Dumnezeu.html
www.everystudent.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai precizat gresit.biserica nu spune crede si nu cerceta. poate preotul tau spune asa ceva.cuvantul Domnului spune altfel.gabriel liiceanu este un om ca mine si ca tine.are o parere proprie despe dumnezeu, deci ce legatura? cu credinta ta? si apropo de credinta; tu crezi ce vrei tu? sau ce spun altii? eu cred cum vreau si cum am citit in biblie. tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea,, exista Dumnezeu sau nu exista?'' nu este deloc bine formulata deoarece nu se discuta despre un obiect relativ de care se poate sau nu face abstractie.Prin insasi definitia relativului, acesta este ceva ce este supus dualitatii,, adica ori este ori nu este; ori negru ori alb s. a.''. Cand vorbesti despre Absolut(Dumnezeu) situatia se schimba prin insasi definitia abstracta care eu dai Absolutului ca fiind insasi Realitatea Suprema prin si in care toate exista si se manifesta adica si obiectul(asa zisa existenta) si non-obiectul sau vidul(asa zisa inexistenta). Prin urmare daca relativul sau obiectul este ceva supus dualitatii(este sau nu este) rezulta ca Absolutul(Dumnezeu) este unirea celor 2 contrarii a lui,, este si nu este'' astfel cuprinde ambele noastre sisteme de referinta,, daca nu e da atunci e nu'' prin urmare nu poate fi negat mai departe astfel spus daca pomul poate sau nu sa fie atunci Dumnezeu(unicitatea) nu are cum sa nu fie caci daca ar avea cum ar rezulta transformarea lui intr-un simplu obiect relatic.Deci afirmatia si nu intrebarea,, Dumnezeu exista'' este o certitudine din start, unica de altfel. Orice incertitudine cu privire la Dumnezeu reprezinta din start o transformare a conceptului de Dumnezeu in concept relativ, prin urmare incertitudinile noastre altereaza modul in care il privim pe Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| adian a răspuns:

Nu exista Dumnezeu, stiinta a dovedit-o, nu poti dovedi existenta lui.Se zice ca Dumnezeu a creat lumea in 6 zile, si in una dintre ele oamenii, dar dinozaurii care au fost inaintea omenirii de ce nu sunt mentionati in biblie? Poti crea o lume intreaga din nimic? Nu! A da citate din Biblie si a le recomanda celor din jur sa citeasca aceasta carte (care poate e scrisa de cine stie ce nenea care avea o imaginatie bogata) e ca si acum ai incerca sa dovedesti existenta lui Superman cu o revista. Unii merg pe logica si ratiune, nu pe povesti transmise de-a lungul timpului.

| bleakk a răspuns (pentru adian):

Zici " Stiinta a dovedit-o", dupa care spui "nu poti dovedi existenta lui". Cum vine asta?

| fetitza_4583 a răspuns:

Cu siguranta ca Dumnezeu exista [eu sunt ortodoxa]si cum spune si crezul cred intrunu-L Dumnezeu. Dumnezeu exista