| asasaasa a întrebat:

Credeti ca Romania ar trebuie sa si ofere scuzele popoarelor din Iraq, Libia si Afganistan?

14 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru paceandlove.
Doar dacă l-am cita pe Eminescu, acest simbol de nemurire ce dăinuie cu îngerească bunăvoire asupra neamului românesc şi tot ar trebui să o facem: "Împăraţi pe care lumea nu putea să-i mai încapă /Au venit şi-n ţara noastră de-au cerut pămînt şi apă-/ Şi nu voi ca să mă laud, nici că voi ca să te-nspăimînt,/Cum veniră, se făcură toţi o apă ş-un pămînt./ ...Eu? Îmi apăr sărăcia şi nevoile şi neamul.../ Şi de-aceea tot ce mişcă-n ţara asta, rîul, ramul/Mi-e prieten numai mie, iară ţie duşman este,/ Duşmănit vei fi de toate, făr-a prinde chiar de veste; / N-avem oşti, dară iubirea de moşie e un zid / Care nu se-nfiorează"
Domnilor admini!
Referitor la cît de multe puncte de suspensie am pus, rog a-i aduce la cunoştinţă celui al dumneavoastră " cerber", numit "roboţel" ( ca să nu-i mai adaug nici un al epitet) să-i aducă acuze nemuritorului Eminescu, din care am îndrăznit a cita acest text

| relian a răspuns:

Pui o intrebare dar la ce se refera tu stii. Spune ce s-a intamplat si apoi intrebi.E ca si cum eu as intreba :este bine sa cer scuze lui X? Dar voi habar saveti cine este X sau ce s-a intamplat intre mine si el.Deci eu asa vad situatiunea. Spune cea facut Romania acelor tari, ori daca a facut ceva apoi intrebi.

| asasaasa explică (pentru relian):

Mie mi se pare ca orice cetatean al acestei tari cu putin simt civic si bun simt ar trebui sa stie ce orori si nedreptati provoaca NATO in tarile mai sus mentionate

| relian a răspuns (pentru asasaasa):

Pai asa zii ca Romania este in NATO si bla la ar trebuie sa ceara scuze de la cine spui tu.Nu e chiar asa de simplu odata ce esti intr-o organizatie. Acolo ca oriunde sint reguli si nu te trezesti tu ca mergi sa faci nu stiu ce.Acea organizatie are o conducere si doar dupa ce are loc stiu si eu sedinte consultari aia merg si spun ceva daca au de spus.Si nato a facut nedreptati unde? In tarile care? Au mers chemati acolo nu au dat buzna. Iara in Iugoslavia nu stiu sigur dar cred ca am gresit.Acolo ONU a facut cea facut.Ca urmare ONU este o organizatie internationala asa ca nu stiu exact cum sta treaba, daca e chiar asa cum vedem noi. Daca stii ca nato provoaca ce spui nu-i chema.Si tu crezi ca tarile amintite de tine sint asa de sfinte sau stiu si eu cum? Iraq daca nu ma insel are sane dea nou Romaniei daca nu ma insel un miliard de dolari sau chiar doua miliarde si nici in ziua de azi Roamania n-a mai vazut un dolar.Asa ca nu-s curios de o tara care nea tras teapa sa spunem asa.Dau americanilor ca iau ajutat sal dea jos pe Sadam siau zis ce Romania dai incolo.Nu stim noi exact ce se intimpla sau cum sta situatia exact.Doar vedem ce ne arata la TV si ne dam si noi cu presupusu.

| relian a răspuns:

NATO ataca Iugoslavia si ca sa poata folosi aviatia sa bombardeze ce au aia pe acolo, nato cere Romaniei daca poate folosi teritoriul romanesc pentru a intra in Iugoslavia.Romania isi da acordul pentru aceasta opertiune si astfel este bombardat teritoriul Iugoslav.Trebuie Romania sa isi ceara scuze Iugoslaviei pentru magaria comisa? Eu sint de parere ca da.Acum este rindul tau sa intrebi ce voiai avind in vedere ca am dat un exemplu.

| LegionarulRoman a răspuns:

Normal.Nu am nici o stima pentru soldatii "eroi" care au murit in Afganistan! Si eu i-as fi omorat daca eram afgan si imi invadau tara!

| Hevnoraak a răspuns:

Pentru ce să ceară scuze?

| asasaasa explică (pentru Hevnoraak):

Ori esti esti prea mic ca varsta...ori esti prea mic intelectual, sper sa fie prima varianta...

| Hevnoraak a răspuns (pentru asasaasa):

Înainte să sari să insulți, puteai frumos să explici pe scurt, nu era un efort supraomenesc.

| AleexNC a răspuns:

Pentru ce ar trebui sa ceara scuze? straight facestraight face

| ZeHelp a răspuns:

Ar trebui, dar crezi ca o sa se intample prea curand? Romania o sa-si ceara scuze tuturor popoarelor de care depinde, chiar si fara un motiv intemeiat. Chiar il cred pe Base in stare de asa ceva tongue.

| paceandlove a răspuns:

Pentru ce? nu am fost destul umiliti dupa ce ca ei ne-au omorat romani, multi oameni s-au prapadit pe campuri de llupta

| IoAlexandra a răspuns:

Ar trebui, dar sunt prea multe interese la mijloc si noi depindem de alti care nu prea vor sa-si ceara scuze. deci, nu ne vom cere scuze si nu pentru ca nu vrem, ci pentru ca nu putem

| PartyClatita a răspuns:

Da, scuze sincere!