| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce se deosebeste femeia moderna de cea de acum 50 de ani?

Răspuns Câştigător
| cutache a răspuns:

In primul rand are acces la net, la functii de conducere, poate alege nr.de copii pe care ii vrea, poate renunta mai usor la o casatorie nereusita, a obtinut mai multe drepturi legate de profesie, e mai preocupata de moda si in general este mult mai culta.

24 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Luciana: Bineeee! Ai dreptate! Nu mai stam doar la cratita si la fundul plozilor. Nu mai suportam orice mitocan numai de dragul de a avea un crac de izmana la usa. Plus ca, putem alege intre fuste si blugi. Acum 50 de ani nu prea era loc de ales. Ce alegem, e problema noastra si nu mai dam socoteala nimanui.
Din pacate, mai exista femei care traiesc nu ca acum 50 de ani, ci ca acum 500. Altfel nu-mi explic de ce nu au habar de contraceptie, de ajung sa abandoneze surplusul de copii. De ce suporta batai, injurii, betii crancene si nu divorteaza.De ce accepta compromisuri sordide si avansuri libidinoase la serviciu.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Femeia de azi e cu 5 kg mai slaba, cu 50 de cm mai goala si, totusi, cu 5000 de dolari mai greu de intretinut.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ alllinna

Nu ma intelege gresit, nu spuneam ca femeile se intretin singure. Vorbeam strict dintr-un punct de vedere masculin laughing

HepHap
| HepHap a răspuns:

Ei, alina alina, barbatii ofera sau nu ofera, femeile tot isi doresc intotdeauna mai mult. Ia uite, eu vorbeam de 5000 de dolari si tu deja ai vazut euroi happy

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cea de acum 50 de ani era FEMEIE! Fara fite, cu preocupari mai practice, mai naturala, mai serioasa...
Cea de acum? Da, o fi mai "cu facultate" si mai cu implanturi, dar...

| SweetCandy a răspuns:

Femeia din zilele noastre cred eu ca este mult mai puternica si este intalnita in toate domeniile, este o femeie mult mai bine ancorata in realitate care isi spune parerile si este de multe ori si ascultata! eu ma refer la femeia destepta care a stiut sa ajunga unde si-a dorit prin propriile puteri, nu ma refer la "pitzipoance"big grin vestimentatie...este ceva mai provocatoare, insa nu pica in dizgratie, vorba aia ce e frumos si lui Dumnezeu ii placelaughing... da si sa ajungem si la casatorie... din cate am vazut femeile din ziua de azi prefera intai de toate o carierabig grin ceea ce e de admirathappyiar abia apoi isi intemeiaza o familie, se casatoresc in medie pe la 27 de anibig grin ...si nu se mai casatoresc virginehappy asta nu sunt in masura eu sa comentez pentru ca depinde de mediul in care au fost crescutebig grin in cocluzie femeia din ziua de azi e mult mai flexibila si mai deschisa la minte, si tind sa cred ca a ajuns pe acelasi nivel ca barbtul lucru care acum 50 de ani, sau mai mult nu es intampla!

luciana
| luciana a răspuns:

Femeia de acum multi ani, era o femeie ce isi stia statutul social, avea grija se educatia copiilor, ( nu erau atatia pe strada la fiecare colt, acostandu-te ), avea decenta in tinuta, ( nu era nici vb. de blugi cu talie joasa si buricul la vedere si cercei in limba sau spranceana ), avea aceea eleganta, ce iti impunea, - respectul, iar cand mai avea si serviciu, se imbraca mai sobru, decent, cu decolteu civilizat si bluze mai putin transparente ( in asa fel sa nu ii se ghiceasca sub ele, ce marca si culoare de sutien poarta ) stia sa stea cu picioarele si genunchii adunati sub birou si fara a-si arata desuurile; si desi erau printre ele si cateva care fumau ( deh, oricine poate avea acest obicei ) nu indrazneau sa o faca si cu cafeaua in mana in fata biroului ca in ziua de azi si nici sa piarda timpul, acoperindu-si in acest mod, lipsa de resposabilitate fata de salariul capatat. Dar, femeia de azi, e moderna, lucreaza la calculator, majoritatea cunosc o limba straina, adopta un stil de viata fugar, folosind cuptorul cu microunde si semipreparatele culinare, se muleaza dupa viata tumultoasa in care traiesc, castiga mai mult sau aproape la fel cu barbatii, conduc firme, avioane, masini, sunt deputati, europarlamentari, sunt medici, sunt ceea ce azi ne ridica statutul de Femeie, si de aceea, le zic Bravo! Lucien.

luciana
| luciana a răspuns:

Si ca o completare : Se casatoresc la o varsta la care au un statut bine definit si in care salariul si prioritatile sunt altele, au casa lor si sunt independente din toate punctele de vedere, stiind sa ia pozitie atunci cand partenerul " calca in strachini " si nu mai face acele compromisuri ca si pana acum... Aceasta-i Femeia zilelor noastre ...Lucien.

luciana
| luciana a răspuns:

Si in completare : E, parca mai artificiala ( peste tot dai de implanturi ) de operatii estetice, de lentile de contact mov, albastru, gri, de ceva ce nu mai este din nascare... E chiar mai pretentioasa, face copii dupa 30 de ani prioritatile fiindu-le altele acum : casa, masina, si exceptional poate-copilul, primeaza averea, sa aiba genti si pantofi de firma, sa aiba operatii estetice cu carul ( de ti-e si frica sa pui mana pe ele), deci sa nu fie naturala asa, cum s-a nascut... As orefera-o pe celalata pe aceea, ce de ani trudeste in bucatarie la sarmale sau educand copiii si nu la doctor sa isi mai salte un pic poponetul...Lucien.

luciana
| luciana a răspuns:

Dar sa ia pozitie, atunci cand fericirea ii " scartiie ", sa fie desteapta, sa salte in cariera, sa fie priceputa, stilata, cocheta, ( nu o ingalata cu lista de bucate pusa pe haine ), sa stie sa ademeneasca sotul, prietenul, in pat la randu-i, sa citeasca ziarele pe internet, in romana, engelza sau italiana, parca totusi asa ar trebui sa fie Femeia zilelor noastre, parca ea e cea de admirat si as vrea-o putin din fiecare si cu Bune si cu putin din acele Rele. Lucien.

| ViVi a răspuns:

Deosebirea dintre o femeie moderna si de acum 50 de ani nu e vestimentatia pentru ca cu toti ne schimbam ci cum gandesc acum toate au fite nu ai cu cine vb mai ales adolesceti (fete) mie si mila de ele laughing si eu sunt adolescenta dar parca nu sunt ca ele thinking sunt diferita

| AndutzaAndu a răspuns:

Pai femeia de acum 50 de ani era femeie in adevaratul sens al cuvantului, nu avea fite si nu cred ca isi punea implanturi in sani sau in buze sau nu umbla asa...nu stiu cum sa zic...asa cu fustite de o palma sa li se vada toate...cred ca era o femeie naturala, serioasa si feminina

| Linda a răspuns:

Eu am incercat in aceast an variantele, cea de cu 50 de ani in urma si cea de acum (condus firma, bona, mancare fast food). O prietena imi spunea ca intr- o casa in care gospodaria este lasata pe seama menajerei va avea poate ordine, dar va lipsi pacea, zambetul stapanei ei.
Cred ca este mai putin feminina. Pentru a fi feminina cred ca ai nevoie de timp pentru a te gandi la tine insati, timp pentru a-ti alege toalete, timp pentru a scrie scrisori sotului tau, timp pentru a alege toalete copiilor, pentru a le raspunde miilor de intrebari, pentru a le sterge lacrimile, pentru a arata oamenilor de langa tine ca sunt mai importanti decat cei de la seriviciu. (sa nu lipseasca nici timpul de TPU of course). Eu cred ca ma indrept spre variata de acum 50 de ani. E absolt super ca sotul meu castiga bani pentru a nu fi necesar ca eu sa lucrez si fara aceasta constrangere eu sa aleg cum sa-mi investesc timpul.

| Sabwy a răspuns:

Pai eu in primul rand cared ca femeia de aucm 50 de ani. era mai feminina. atunci nu prea vedeai o femeie imbracata in blugi... atunci toate erau niste doamne si domnisoare. Femeia de acum nu mai prea tine cont de rochii, fuste .mai repede isi pune o pereche de blugi si pleaca. Atunci, te casatoreai cu cine vroiau parintii ...acum... te casatoresti dupa cum te duce capu... si ca sa vezi o casatorie ''fericita'' peste cateva luni divorteaza. Asta e un exemplu? Pentru mine nu...

P. S. Foarte iventiva intrebarea, te felicit!

| cesege a răspuns:

Femeia are mai multa libertate, poate alege(barbat, serviciu, ce are de facut in viata, cati copii sa aiba, etc), poate ocupa functii de conducere, este mama, sef, angajat, amanta, sotie! A castigat mult, dar a si pierdut la capitolul feminitate. Daca stii sa nu-ti pierzi feminitatea, si totusi sa fii in mijlocul transformarilor de tot felul, esti o "artista" si un bun psiholog al vremurilor noastre! Greu, dar sunt si femei care reusesc si acasa si in cariera! Bravo lor!

| cesege a răspuns:

A castigat in unele directii, dar a si pierdut in altele.Este independenta, poate alege-sot, serviciu, nr copii-poate sa fie ce vrea, dar nu mai este asa de feminina ca acum 50 ani.Nu mai este supusa, nu ii mai pasa f mult de gura targului, conduce masina, se imbraca in blugi si are bani, uneori, mai multi decat barbatii. Dar... e si singura din ce in ce in mai multe cazuri, cu copii nemultumiti ca mama nu-i intelege. Avantaje si dezavantaje.Ca sa reusesti sa ai si serviciu si o familie, trebuie sa stii sa imbini vointa, fermitatea si perseverenta cu feminitatea, duiosia si intelegerea pentru cei din familia ta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Obiceiuri, vestimentatie, mentalitate, statut social ( independente financiar, nu se mai casatoresc cum spun parintii ), etc. Asa cum credeti voi ca stau lucrurile acum si cum au stat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

hep

@hephap, hai nu exagera, daca aveam 5000 de euro ma maritam a zecea oarahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Help s-a intamplat ceva aici, admin ajuta-ma te rog!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Glumeam si eu, ca si tine, oricum 5000 de euro nu ofera oricine, poate doar pentru patricia callas sau d-na onasis, hai sa fim seriosi ca voi ati uitat sa cumparati chiar si o floare!
- acestea sunt doar discutii de principiu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diferenta-i doar pe hartie ca si ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Femeia din ziua de azi s-a emancipat, restul sunt detalii insignifiabile.
alina, ce spui daca te ''mituiesc'' cu 5000 de dolari, te mariti cu mine? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E mai tinara cu 50 de ani laughing