| BichirMarian a întrebat:

Cu profilul biochimie ce fel de profesor poți fi?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai si modulul pedagogic, atunci poti fi profesor de chimie, biologie iar in clasele de gimnaziu poti fi chiar si profesor de matematica.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Completare: Îhî sau ai putea lansa avioane/rachete

... De hârtie

| sierra1 a răspuns:

Profilul ăsta unde il obții?

| Catrice a răspuns:

De nimic fără facultate

| gabicoo a răspuns:

Ajungi muritor de foame cu facultate.

| ReddY25 a răspuns:

Biologie și chimie

| 1234568807 a răspuns:

Nu poti sa fi niciun fel de profesor fara facultate, cu acest profil te poti duce pe stiinte medicale

Răspuns utilizator avertizat
| Smolbean a răspuns:

Profesia ți-o alegi în funcție de facultatea pe care o vei face. Dacă mergi la Facultatea de bio, vei fi prof de bio, la Facultatea de chimie, prof de chimie.
Nu ieși din liceu direct profesor.
Ca să devii profesor, trebuie sa faci separat, pe lângă facultate, modulul pedagogic, unde vei da de asemenea, examene, vei merge în scoli sa predai, sub supravegherea unui profesor(de la clasa respectiva)
Modulul are 2 nivele: nivelul 1(licentă) -poți preda la clasele 5-10, și modulul 2 (master) -clasele 11-12.
Poți face modulul în paralel cu licenta, dacă ești la buget, e gratis, dacă ești la taxa, vei plăti. Sau poți sa îl faci după terminarea studiilor, unde vei fi nevoit sa plătești, și vei trece foarte repede prin materie, nu vei apuca sa predai, practic, doar înveți teoretic toate lucrurile.
Părerea mea de om trecut prin asta, merita sa faci în paralel cu licenta și sa înveți din timp sa interacționezi cu copiii. E o experienta faina, din care ai doar de câștigat.
Spor!