| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu aria totala a unui paralelipiped dreptunghi cand cunosc suma tuturor muchiilor si lungimea diagonalei?

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

E simplu. Suma tuturor muchiilor are formula:
S=4(L+l+h) unde L-lungimea; l-latimea; h-inaltimea -->L+l+h=S/4
diagonala paralelipipedului are formula
d la patrat= L la patrat+ l la patrat+ h la patrat
Exista formula generala:
(a+b+c) la patrat=a patrat+b patrat+c patrat+ 2(a*b+b*c+c*a)

In formula asta a+b+c este la tine L+l+h, iar a patrat+ b patrat+c patrat este L patrat+l patrat+h patrat, adica d patrat(diagonala la patrat), deci obtii imediat cat face 2(L*l+l*h+h*L), care este fix aria totala.

6 răspunsuri:
| zzzggguubiii a răspuns:

Zi-mi cat e suma si diagonala poate reusesc sa-mi dau seama

| didiDia a răspuns (pentru zzzggguubiii):

La ce te ajuta niste valori? La nimic. Lasa, i-am scris eu rezolvarea deja. Nu-ti mai bate capul.

| zzzggguubiii a răspuns (pentru didiDia):

La ce putea sa m-ajute decat la o deductie...

| didiDia a răspuns (pentru zzzggguubiii):

Nu putea sa te ajute.

| zzzggguubiii a răspuns (pentru didiDia):

Ba da

| didiDia a răspuns (pentru zzzggguubiii):

Comentezi degeaba. Eu am dat raspunsul corect fara sa stiu valorile cerute de tine. Te crezi desteapta, desi nu esti si te dai mare degeaba.