| Si_Atat_MaKe_1997 a întrebat:

Cum aflu masura versurilor?

Răspuns Câştigător
| Meryem027 a răspuns:

Numeri silabele din primul si respectiv, al doilea vers, masura putand fi, de exemplu, de 7-8 silabe.Numai bine!

6 răspunsuri:
| DANyi a răspuns:

Desparti in silabe fiecare versi si afli masura, care e numarul de silabe. Numai bine!

| Pisicuta_Alexuta_1978 a răspuns (pentru DANyi):

Desparti in silabe primele doua versuri iar apoi numri silabele.

| Archdaemon a răspuns:

Numeri silabele din primul vers.

| daniellle a răspuns:

Desparţi în silabe primele două versuri şi numeri silabele.

| Pisicuta_Alexuta_1978 a răspuns:

Desparti in silabe primele 2 versuri si numeri silabele

| MasterGaming321 a răspuns:

Desparti în silabe primul, respectiv al doilea vers și apoi dacă de exemplu: Alai de cai| a-l-ai cuvântul alai are 2 silabe scrii 2 în drept cu versul.
Tăcuți| ta-cuti 2 silabe scrii în dreptul cuvântului 2.gata