| Svartedauden a întrebat:

Isi mai aminteste cineva de masura versurilor? Ce inseamna? Cum o identifici?
Multumesc anticipat :* FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Măsura reprezintă numarul silabelor dintr-un vers. Măsura poate fi de la patru silabe, pâna la 15-16 silabe, și chiar mai multe. Măsura și ritmul sunt atribute importante ale versificației. De regulă, într-o poezie, versurile au aceeași măsură. Există, totuși, și versuri cu o măsură diferită, mai ales în fabule.

5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Da și era să uit desparți versul respectiv în silabe ca să afli măsura.

| RandyMarsh a răspuns:

Buna!

Numeri silabele din primul si respectiv, al doilea vers, masura putand fi, de exemplu, de 7-8 silabe.Numai bine!

| kissuletzz a răspuns:

Masura reprezinta numarul de silabe dintr-un vers.ex:"lacul codrilor albastru."
la-cul co-dri-lor al-bas-tru
masura:8 silabe
sper ca te-am ajutat :*

| Svartedauden explică:

Merci :*