| Scarlettt a întrebat:

Cum as putea sa ma pregatesc de bac de prin clasa IX a? Sunt la profil uman 9(filologie ). Vreau sa ma pregatesc la romana, geografie si istorie. Credeti ca as putea invata in clasa XII a sau trebuie invatat din clasa 9a materia?

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Iti pierzi timpul daca inveti din a9-a pentru bac pentru ca in special la romana vei avea comentarii de tocit pe care le vei uita peste 3 ani.Acum mai bine invata pentru scoala sa ai note bune si ca sa ai o baza ca vei avea timp in a12-a sa te apuci serios de bac.Eu m-am apucat de invatat pentru bac si admitere din septembrie in a12-a si am avut destul timp.

| DimLight a răspuns:

Pentru istorie trebuie sa inveti din timp sa ai o perspectiva bine conturata a eventimentelor la fel ar ajuta si la geografie..totusi le poti face incepand cu vacanta din cls XI fara probleme..la romana nici nu stiu ce ar putea fi asa greu, mi se pare incredibil cum pot lua elevii mai putin de 6-7...

| mixxjim a răspuns:

Daca-ti pregatesti temele in cursul anilor si citesti si tu macar de 2 ori fiecare lectie si mergi la ore, iar la clasa in general urmaresti ce spune profa la predare o sa-ti vina foarte usor sa aprofundezi atunci materia si mai slefuiesti ce ti-a ramas neacoperit. e destul de greu la romana sa acoperi materie de pe 4 ani de zile, ai o gramada de romane, caracterizari de personaje sau de stiluri, sinteze etc, poate nu e foarte greu dar consuma mult timp. in schimb poate ar trebui sa te gandesti destul de devreme ce vrei sa te faci, la ce facultate vrei sa mergi, ca multi s-au trezit in clasa 12-a, fiind la filo, ca vor la medicina si ca n-au timp de invatat. mult succes!

| Scarlettt explică (pentru mixxjim):

Nu cred ca imi va fi greu din spusele voastre. in plus la romana si geografie sunt foarte buna! La rom. la examen am luat 9.25 si la geografie am avut numai zece invatand mereu si lucrand la harti mute!

| Scarlettt explică (pentru mixxjim):

La geografie in generala am avut o profesoara foarte buna si la note dar si la predat. Cu ea ora devena interesanta. la Romana pai nu ma pot lauda ca am avut o profesoara buna. Nici nu-s tia sa ne predea, ne scotea la tabla si nu ne explica. Noroc ca am facut pregatire si am invatat acasa plus ca placerea mea fata de literatura si gramatica m-a ajutat sa inteleg repede. Si nu nu vreau la medicina, vreau la o facultate legata de stiintele socio umane, limbi straine, sau actorie!

| victorandrei a răspuns:

Pai materia pe care o dai la bac o vei invata pe parcursul celor 4 ani de liceu. Si daca vrei nu prea ai ce invata din clasa a 9 a.