| Victor_Andrei_1985 a întrebat:

Cum calculezi aria unei suprafete in metri patrati, in cazul in care suprafata nu are nici o latura egala cu alta?

3 răspunsuri:
| May2001 a răspuns:

Imparti figura in corpuri geometrice cunoscut si calculezi aria fiecarei figuri si apoi faci suma lor. Ex: un patrat daca ii duci diagonala ai doua treiunghiuri dreptunghice. Aria patratului va fu egala cu suma ariilor celor doua triunghiuri dreptunghice respectiv c1*c2/2+ c1*c2/2 = 2*c1*c2/2= c1*c2

| corolav a răspuns (pentru May2001):

Ceva nu e corect.
Nu poți împărți o figură în „corpuri".
„Figura" aparține geometriei plane ( deci arii) iar „corpul" aparține geometriei în spațiu ( deci volume).
Și, prin urmare, expresia corectă va fi : „împărțim figura în alte figuri".

| May2001 a răspuns:

Am scris gresit dar se intelege la ce m-am gandit. Plus ca in continuare am scris " calculezi aria fiecarei FIGURI ".