| Adda1999 a întrebat:

Hei.TPU.Astazi am avut prima simulare pentru Evaluarea Nationala la limba romana.Intrebarea mea este daca secventa: "zapada saruta intinderile" este ca figura de stil epitet,metafora, sau personificare? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| mrsaxobeat13 a răspuns:

Salut, eu am scris "zapada saruta" personificare.

| Adda1999 explică (pentru mrsaxobeat13):

Eu am scris ca este epitet, fiindca m-am gandit ca omul nu are cum sa sarute intinderile. eu nu am luat doar "zapada saruta" eu am luat "zapada saruta intinderile.

17 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Bună,
E personificare. Zăpada nu poate săruta ceva. Ai pus asta la explicarea titlului? laughing

| Adda1999 explică (pentru MadRaven):

Da..asta am pus.Dar sunteti siguri ca nu este epitet?

| MadRaven a răspuns (pentru Adda1999):

Eu sunt. laughing Dacă era epitet, era ceva gen: "adj+substantiv".

| Adda1999 explică (pentru MadRaven):

Aa.si "care" ce parte de vorbire era?

| alexs99 a răspuns (pentru MadRaven):

Si tu ai pus asta? Suntem destul de multi... big grin

| MadRaven a răspuns (pentru Adda1999):

Păi era adjectiv pronominal relativ

| MadRaven a răspuns (pentru alexs99):

Oameni deştepţi laughing)
Acum, mâine e vai şi amar. Eu sunt tobă la mate laughing) Olimpică la umană, aproape corigentă la reală laughing

| alexs99 a răspuns (pentru MadRaven):

rolling on the floor Sper sa pice ceva mai usor la subiectul 3, ca la celelalte 2 mai merge. rolling on the floor

| MadRaven a răspuns (pentru alexs99):

Eu mereu greşesc la subiectul 2 laughing Subiectul 3 facem noi ceva laughing

| alexs99 a răspuns (pentru MadRaven):

Sa speram... big grin

| alexs99 a răspuns:

Secventa ''zapada saruta intendirile'' este personificare.
O zi buna si succes maine!

| Awwwww a răspuns:

Eu am spus ca e personificare.

| F14V a răspuns:

Eu am scris personificare.

| R1deR a răspuns:

In mod normal ar trebui sa fie o personificare. Funda!

| Cană_Andrada_2000 a răspuns:

Buna! Nu ai facut bine. Este o metafora. Am refacut cu profesoara de romana subiectele si ne-a spus ca este metafora! :*

| DintisorBaws a răspuns (pentru Cană_Andrada_2000):

Profesoara ta e idioata, Zapada saruta intinderile e personificare