| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca ar putea fi  incurajat invatamantul in zonele rurale ale Romaniei?

4 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Psihologi + buni pedagogi + conditii (inclusiv sanitare) + bomboane.

| fabiola a răspuns:

Inlocuind suplinitorii slab pregatiti cu profesori bine pregatiti si bine platiti.

| fabiola a răspuns:

Daca citeai bine Diavola am scris suplinitori slab pregatiti! Nu contest ca sunt si suplinitori mai buni decat titularii.In plus daca esti cadru didactic imi traduci si mie ce inseamna,, pffoai"? Daca acesta este vocabularul unui profesor din mediu rural, atunci no comment!

| Diav0la a răspuns:

Pffoai, asta intrebare de baraj. Am predat in mediul rural si inca la unele dintre scolile slab dotate. Dezinteresul este mare ...si sunt multe de facut. Cadrelor didactice ar trebui sa li se asigure locuinta sau decontarea mijlocului de transport. Mentionez ca in acte aceasta se face deja insa in fapte nu. Mie una mi se deconta 30 %, 40 % maxim 50 % din transport pe motiv ca nu avea consiliul local bani. Scolile din mediul rural ar trebui renovate, mobilierul schimbat, materialul didactic (care este practic inexistent ) asigurat. La scoala unde am predat eu se intrase intr-un program de care permitea asigurarea materialului didactic insa ce era pe hartie nu se intampla, fiindca materialul didactic nou ramanea la scoala de centru iar cel folosit trimis la scolile adiacente. Exista programul acela demarata care spune "nicio scoala fara calculator " laughing. ei bine, copiii mei aveau un singur calculator vechi de prin '90 care abia pornea si stateau cate 2-3 minute in fata monitorului in ora de informatica in timp ce calculatoarele noi erau la scoala de centru. Asa ca as recomanda dumnilor ce-si tin posterioarele confortabil in scaunele mandatului sa se miste la fata locului si sa vada ca nu se aplica ceea ce spun dumnealor cu atata verva electorala. Si in mediul rural sunt copii care merita (eu am avut un istet ce a mers la olimpiada de matematica si le-a dat clasa orasenilor ). Si ca sa-i dau peste nas fabiolei care nu cred ca are habar cu ce se mananca invatamantul la ora actuala in Romania, suplinitorii nu sunt neaparat nepregatiti insa sistemul este de asa natura incat ajung la catedra sotia directorului, fata directorului, sotia primarului, nepoata, cumnata si toate rudele nepregatite. Un absolvent de facultate sau de liceu pedagogic cu nota 9 e trimis la mama dracu-n praznic in timp ce stimatele doamne neveste de oameni de vaza ai urbei ajung sa strice generatii de copii (ca de .au auzit 'mnealor ca in invatamant se doarme bine ).