| Ly_Ste_1999 a întrebat:

Cum deosebesc completiva directa de complementul direct?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ambele răspund la întrebările "pe cine", "ce"?
ex: L-am întâlnit pe Ionel
întrebarea: PE CINE am întâlnit?
răspunsul: Pe Ionel→ complement direct exprimat prin substantiv propriu

Propozitia completivă directă are un predicat. Ea ține locul complementului direct.

ex. Am întâlnit (1)/ pe cine am vrut./(2)
(1)- propozitie principală si regentă
(2)- propozitie completivă directă→ține de propoziția (1)

Obs: Prop. completivă directă este introdusă printr-un verb la diateza activă (am întâlnit)
Procedeul arătat mai sus, prin care am transformat complementul direct într-o propozitie completivă directă se numește EXPANSIUNE.
Mai există și CONTRAGEREA, procedeul de contragere fiind invers → se pornește de la propoziția completivă directă și se ajunge la complement direct.

Dacă ai nelămuriri, întreabă-mă.

2 răspunsuri:
| LightOfDeath a răspuns:

Completiva directa este o propozitie, iar complementul direct este o parte de propozitie.

| Thepink70000000 a răspuns:

Pai sunt la fel, ambele raspund la intrebarea "ce?"