| alecsa91 a întrebat:

Cum e corect: "performerii mediocrii" sau "performerii mediocri"?
Acum sa va vad! Primul care da raspuns corect, argumentat, primeste funda!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Corect este „performerii mediocri".
Răspunsul theodorei nu este corect.
Argumentația lui „nda" este foarte logică.
În cazul alăturării unui atribut de subiectul său, atunci cînd subiectul este articulat nu se articulează și atributul său.
Spunem „școlarul(deci articulat) silitor" și nu „școlarul silitorul".
Și atunci, și la formele de plural se respectă aceeași regulă.
Adică „școlarii silitori" și, implicit" performerii mediocri".

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A doua varianta performerii mediocri. nu stiu cum sa iti explic de ce se scrie asa sad. sper ca te am ajutat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima varianta.

| nda a răspuns:

"mediocri" pentru ca e nearticulat.
daca era corect mediocrii atunci la singular ar suna cam asa: performerul mediocrul... si nu suna deloc bine.

| alecsa91 explică:

Mai astept raspunsuri... Eu stiu, insa vreau sa testez un pic comunitatea TPU...

| Theodora292001 a răspuns:

Performerii mediocrii e corect si e logic. Cum vrei tu sa rostesti cu un singur "i"? E ca si cum ai zice copi veseli. Se scrie asa pentru ca e forma de plural si se acorda in gen nr si caz cu substantivul determinat

| alecsa91 explică (pentru Theodora292001):

Nu zau? Cauta pe net plurarul, draga mea!

| Robert_Neymar_2001 a răspuns:

Corect este prima varianta

| Ionescu_Ion_1972_GqMW a răspuns:

Este foarte simplu, singurul caz in care folosim "mediocrii" este cel in care cuvantul este SUBSTANTIV. Ex: mediocrii astia au impanzit Romania. Cand devine ADJECTIV (ca in cele mai multe cazuri), se scrie cu un singur "i". Ex: copiii mediocri. Punct.