| alexiaA88 a întrebat:

Cum este bilingvul engleza de clasa a 8 a? Cum te poti pregati cat mai bine? La proba orala cum e pentru cei care au dat bilingvul? La ce te ajuta? Cat mai multe despre acesta va rog!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Intrebi de profilul de liceu sau de examenul pe care il dai pentru a fi admis la acest profil? Daca imi aduc bine aminte pentru examen e ok sa fii macar de nivel B2, ca sa ai sanse de admitere in caz ca exista concurenta.Te poti pregati tu cautand pe Youtube, insa daca in toata scoala generala ai fost varza la engleza, e posibil sa iti vina mai greu si atunci preferabil e sa discuti cu profesoara/profesorul tau de engleza, pentru a te indruma, a-ti spune la ce nivel esti si ce mai trebuie imbunatatit etc.

Te ajuta daca ai o inclinatie pentru limbile straine si vrei sa faci ceva cu asta mai departe, eventual sa dai la facultate.

| alexiaA88 explică (pentru dullcat):

Am nivel C1, ms oricum

| sierra1 a răspuns (pentru alexiaA88):

" yofavAaliy4hh explică: Am nivel C1"

îhî, și io_s sfânta parascheva

| dullcat a răspuns (pentru alexiaA88):

Mersi pentru funda. Daca asa spui tu, ok.laughing Vezi sa nu te trezesti cu surprize, fiindca o evaluare pe net asa formata din 3 intrebari nu iti determina nivelul, care se bazeaza pe speaking, writing, grammar.

Iar daca nu ai trait intr-o tara in care se vorbeste, e cam greu de crezut ca la 14 ani sa fii la acest nivel si sa intrebi daca e grea proba orala etc. Daca ai fi intr-adevar nivel C1 ai rade de numa' in fata acestui test pentru admiterea la bilingv engleza.La acest profil te pregatesti intens astfel incat in clasa a XI sau a XII sa ajungi la nivel C1 sau chiar C2(care e pentru nativi).

| alexiaA88 explică (pentru dullcat):

Pai faza e ca am trait nu am nivelul C2 pentru nativi desii e super ez sa vorbesc, sau gramatica in general

| dullcat a răspuns (pentru alexiaA88):

Atunci nu ar trebui sa iti faci griji.Succes!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~Cum este bilingv ul engleza...ul? la ce te ajuta?~

e ca școala in general... ajută! La ce, spune-ne tu

| alexiaA88 explică (pentru sierra1):

Ma refer cat de greu e, care sunt etapele, fain rasp Sierro data viitoare tine l pentru tine

| sierra1 a răspuns (pentru alexiaA88):

Nenea, ai scris "bilingv ul? la ce te ajuta? "

deci la ce te referi tu in capul tău, ține pentru tine. Ideea e să EXPRIMI ce vrei să spui nu doar să-l "gândești"

| alexiaA88 explică (pentru sierra1):

Nenea ce funny esti