| BiankaRostas a întrebat:

La Subiectul 2 la relația dintre ideea poetica şi mijloacelae artistice cum pot sa-mi dau seama că lirismul e subiectiv sau obiectiv?

Răspuns Câştigător
| Pichakchiu a răspuns:

Subiectiv- relatarea se face la persoana 1.
Obiectiv- relatarea se face la persoana a 3-a.
Îți dai seama uritându-te după verbe și pronume la ce persoana sunt. Dacă zice,, mergea,,,, citea,, se uita,, automat este lirism obiectiv. Dacă este subiectiv povestește/ narează/ relatează despre propria experienta, folosind pronume personale cât și verde de persoana 1 : eu, ascultam, vedeam... etc

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Aici nu se fac teme.